23. července 2015 23:46 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ministr dopravy Ťok: Buď mi projde mýto, nebo půjdu

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Svázat své setrvání v kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky s plánem, jak naložit s mýtem po roce 2016, se odhodlal ministr dopravy Dan Ťok. Buď mu projde jím navrhovaný postup dvou na sebe navazujících soutěží na provozovatele systému výběru dálničního desátku, nebo dá svou funkci k dispozici. „Ano, přesně takhle to pro mě stojí,“ uvedl ministr.

Vláda probere mýto už příští středu na svém posledním zasedání před kabinetními prázdninami. Hlavně z ČSSD se ozývají hlasy, že Ťok nominovaný za hnutí ANO svým návrhem neplní vládní usnesení, aby připravil technologicky neutrální tendr, když první soutěž plánuje na provoz současného systému mýtných bran. A premiér Sobotka už v minulosti avizoval, že na tomto bodě bude trvat.

Ťok je ovšem přesvědčen, že jeho postup je správný, protože využije životnost systému, který si stát zaplatil. A zároveň prý vládní usnesení plní tím, že jeho návrh počítá i s druhým tendrem, kde už na technologii sběru dat pro výpočet poplatku nebude záležet.

Dále v pátečních LN najdete:

  • KAUZA RATH: ČSSD aféru ustála

Příznivci oranžových mají jiné sociodemografické charakteristiky než voliči ODS.
Straně se podařilo prakticky okamžitě po vypuknutí skandálu v květnu roku 2012 vytvořit dojem, že Rathův průšvih se ČSSD netýká a jde o individuální selhání. Potvrdilo se to pak v krajských volbách, v nichž sociální demokraté uspěli.

  • SERIÁL LN – LIDÉ OD PIVA: Vládce plzeňského podsvětí

Berkovi jsou s Prazdrojem spojeni po desetiletí. Starší obchodní sládek Václav tvrdí, že chuť piva se nemění.

  • ANALÝZA: Írán otestuje sílu českých vývozců

Exportérům se otevírá nadějný trh Persie, ale budou čelit ostré konkurenci z celého světa.
Je to příležitost, která se rodí možná jednou za desetiletí. Pokud nenastane další zvrat ve vztazích Íránu se Západem, během příštích měsíců se českým vývozcům otevře mimořádně nadějný trh. Írán je regionální velmocí Středního východu s průmyslovou tradicí, obrovskými zásobami ropy a plynu, téměř 80 miliony obyvatel a vzdělanými univerzitními absolventy.

  • REPORTÁŽ: Ukrajinci vidí v OBSE spojence Moskvy

Velení ukrajinského sektoru „M“ neustoupí na západ – navzdory dohodám z Minsku. Velitel Donbasu na azovském pobřeží tvrdí, že je připraven i zažalovat prezidenta.

 

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz