17. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tři čtvrtiny Čechů si neví rady s počítačem, ukázal průzkum

Práce s počítačem – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Polovina Čechů hodnotí své počítačové dovednosti jako velmi dobré a 29 procent jako dobré. Ve skutečnosti si tři čtvrtiny obyvatel České republiky s počítačem nerozumí a dobře s ním umí pracovat jen sedm procent. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK prezentovaného na úterní tiskové konferenci.

Kvůli zvýšení dovedností a znalostí v souvislosti s využíváním digitálních technologií spustil operátor O2 spolu s internetovou firmou Seznam.cz testovací aplikaci TQ test, prostřednictvím které si mohou uživatelé bezplatně ověřit svou skutečnou technologickou gramotnost.

"Z našich průzkumů například vyplývá, že chytrý telefon vlastní 44 procent obyvatel ČR, mobilní internetové připojení má ale jen 64 procent těchto uživatelů. Přitom největší výhodou chytrých telefonů je právě jejich připojení k internetu," uvedl mluvčí O2 Martin Žabka.

Otázky použité v testu na webu www.tqtest.cz byly navržené ve spolupráci s Českou společností pro kybernetiku a informatiku, pracovní skupinou ECDL-CZ, která je garantem konceptu digitální gramotnosti ECDL v České republice. Po vyplnění testu se každý účastník dozví nejen hodnotu svého technologického kvocientu, ale obdrží i diplom se slovním hodnocením.

Lidovky.cz, ČTK