27. června 2017 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tři novináři CNN podali výpověď. Kvůli zpackanému článku o Trumpově poradci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
CNN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CNN | foto: Shutterstock

PRAHA/WASHINGTON Trojice novinářů zpravodajské televize CNN podala výpověď poté, co stanice smazala jejich zprávu o vazbách poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Anthonyho Scaramucciho na ruský investiční fond. Televize CNN výpovědi žurnalistů přijala, napsala v úterý agentura Reuters.

Zmíněná zpráva, která vyšla minulý týden ve čtvrtek, informovala o kongresovém vyšetřování vztahů mezi jedním ruským investičním fondem a Trumpovým poradcem Anthonym Scaramuccim. CNN ale v pátek v noci materiál ze svého webu vymazala s tím, že vedení stanice v rámci vnitřního prověřování zjistilo, že zpráva neprošla řádným vydávacím procesem.

„Zpráva neodpovídala redakčním standardům CNN, proto byla stornována. Všechny odkazy na příspěvek byly zablokovány,“ uvedla CNN v prohlášení, ve kterém se rovněž Scaramuccimu omluvila.

Mezi novináři, kteří podali výpověď byl i autor článku Thomas Frank. Pro server the Guardian to uvedl zdroj ze CNN, který si nepřál být jmenován. O svou pozici prý přišel také asistent editora ve Washingtonu Eric Lichtblau a šéf investigativní jednotky Lex Harris.

Na interní poradě se podle CNN dotčení novináři od vedení dozvěděli, že fakta uvedená ve stornované zprávě sice nemusí být nesprávná, ale materiál sám o sobě nebyl v daném stavu dostatečně podepřený, aby mohl být zveřejněn.

„Selhání v následování správných procedur vedlo k jejich výpovědím,“ uvedl zdroj ze CNN. Podle článku se měla senátní vyšetřovací komise zabývat setkáním Scaramucciho s Kirillem Dmitrievem, jehož investiční fond pomáhá americkým investorů s investicemi v Rusku. Scaramucci se podle Frankova článku měl setkat v restauraci a vyměňovat nespecifikované informace.

Zpráva dále informovala o tom, že dva z demokratických senátorů ve vyšetřovací komisi chtěli vědět, zda Scaramucci zmínil během rozhovoru zrušení sankcí proti Rusku, jelikož takový krok by mohl ovlivnit míru investic v Rusku.

Poté, co byl článek stažen a CNN vydala omluvu, Scaramucci na Twitteru označil chování vedení za „krok na úrovni“. „Omluva přijata. Každý dělá chyby. Jdeme dál,“ dodal v tweetu Scaramucci.

Prezident Trump také okamžitě reagoval na Twitteru slovy: „Wow, CNN musela stáhnout velký příběh o ‚Rusku‘ a 3 zaměstnanci nuceni podat výpověď. Co všechny ostatní falešné příběhy, které udělali? FALEŠNÉ ZPRÁVY!“

Trump dlouhodobě kritizuje CNN za to, že vydává takzvané falešné zprávy. Na své první formální tiskové konferenci prezident navíc dotazy zpravodaje CNN ignoroval a na otázky mu neodpovídal, připomněla agentura Reuters.

mhMartin Hampejs, ČTK
  • 17Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.