27. ledna 2009 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tři sdružení vystrojí pohřeb rozhlasu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Odpůrci Rady Českého rozhlasu z řad veřejnosti sdružení do několika občanských iniciativ, spojí své aktivity. Ve středu, v den pravidelného veřejného zasedání rady, uspořádají před budovou ČRo společný happening v podobě symbolického pohřbu "kvality v Českém rozhlase". Řekl to dnes Roman Kučera za pořádající iniciativy Nechceme přeladit, nemáme kam (iProtest), ProWave a Gorily on-line.

Rada již v minulosti řadu výhrad odmítla, podle místopředsedkyně rady Dany Jaklové mají ale lidé na pořádání podobných akcí plné právo.

"Celá akce s názvem 'Pohřeb kvality v Českém rozhlase' má za cíl poukázat na nekompetentnost Rady ČRo, zejména při jejích rozhodnutích o Radiu Wave nebo rušení multimediálních projektů," uvedl Kučera. Společným jmenovatelem všech iniciativ je podle Kučery odvolání současné Rady ČRo. "Očekává se i účast známých osobností. Ty by měly symbolicky položit k ČRo smuteční věnce za kvalitní kulturu na vlnách rozhlasu," dodal Kučera.

Jaklová: Kvalita rozhlasu neklesá
Jaklová uvedla, že lidé samozřejmě mají plné právo podobné akce pořádat.

Co se týče údajného snižování kvality Českého rozhlasu, je to podle ní velmi složitá věc na to, zmínit to jednou větou či heslem, navíc každý na to má jiný názor.

"Jsou věci, které se v rozhlase daří velmi daří, věci, které se daří méně, a věci, které se nedaří. Celkově si nemyslím, že by šel rozhlas kvalitou dolů. Určitě jsou tam věci, které se nedaří, a rozhlasová rada se s tím snaží nějak pracovat," uvedla.

Podle ní mají lidé protestující proti radě nějaký jeden určitý zájem, který je podle nich nenaplněn, a tak mají pocit, že špatně je všechno. "Rada posuzuje veřejný zájem v celé šíři, to není jen (Český rozhlas) Online a Wave, ale i další stanice a další posluchači," dodala.

iProtestu se nelíbily změny v Radiožurnálu
Své aktivity spojily tři občanské iniciativy, které vznikly v posledním roce. Ta s názvem Nechceme přeladit, nemáme kam, označovaná také jako iProtest, vznikla před rokem, když Radiožurnál pod vedením tehdejší ředitelky Barbory Tachecí přešel od 1. ledna 2008 k nové vysílací podobě.

Podle iProtestu ale Tachecí přiblížila Radiožurnál komerčním stanicím a způsobila odchod oblíbených moderátorů a komentátorů, například Ivana Hoffmana.

Wave mělo problémy kvůli písni údajně propagující fašismus
Sdružení ProWave zase protestuje proti přístupu Rady ČRo ke stanici pro mladé posluchače veřejnoprávního rozhlasu Radiu Wave. Radě se nelíbilo, že Radio Wave jako nová digitální stanice vysílala i analogově jako regionální stanice, což podle ní bylo proti zákonu. Generální ředitel Václav Kasík, kterému rada za analogové vysílání Radia Wave udělila i výtku, loni Radio Wave v analogu vypnul.

Nedávno navíc někteří členové rady na základě nesprávného překladu písně Swastika Eyes od skupiny Primal Scream obvinili Radio Wave z propagace fašismu. Programový ředitel ČRo Richard Medek se v té souvislosti vyjádřil, že posluchači alternativně laděného Radia Wave "nejsou budoucností tohoto národa". To vyvolalo řadu protestů a vyjádření na podporu Radia Wave od veřejnosti i známých osobností, včetně olympijské vítězky Barbory Špotákové.

Rada posléze připustila, že překlad jejího experta Radka Vogla, z něhož vycházela, ji uvedl v omyl a rozhodla se s ním ukončit spolupráci. Také Medek svůj výrok o tom, kdo je a kdo není budoucností národa, vzal zpět; několik výzev k odstoupení z funkce stejně jako předseda rady Jiří Florian ale odmítl.

Posluchače pobouřil konec gorilí reality show
Třetí iniciativa Gorily on-line vznikla jako reakce na to, že rozhlas hodlá zastavit několikaletý a v zahraničí oceňovaný projekt Odhalení, v němž bylo možné na internetu sledovat život goril v pražské zoo. Podle této iniciativy Rada ČRo nepodporuje multimediální projekty a konec Odhalených je toho důsledkem. Rada to ale odmítá a říká, že o konci či pokračování Odhalených si rozhlas rozhoduje sám.

V rámci protestů proti Radě ČRo vzniklo také několik petic za odstoupení předsedy rady Jiřího Floriana a také Medka a několik speciálních webových stránek. Vznikly i coververze písně Swastika Eyes i s nasamplovaným projevem Floriana a Medka a uskutečnily se také dva koncerty na podporu Radia Wave a alternativní kultury obecně.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse
Najdete na Lidovky.cz