Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Tuk není pocit, zlobí se autoři petice na Facebook

Facebook – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Neziskovka se pustila do boje proti společnosti Facebook. Firmě vyčítá, že umožňuje uživatelům vkládat pocitový status „Cítím se tlustě“. V založené petici s téměř patnácti tisíci podpisy tvrdí, že „tuk není pocit“.

Uživatelé sociální sítě Facebook mohou ke svým statusům přidávat pocity, které zabarví jejich sdělení. Mezi přednastavenými emocemi je i „feeling fat“, což lze přeložit  jako: cítím se tlustě. (V českém překladu Facebook udává „cítí se: přecpaně“ pozn. red.) 

To se ale nelíbí mezinárodní neziskové organizaci Endangered Bodies‘s, která bojuje proti kultuře způsobující negativní vnímání lidského těla. Nevládní organizace v nově založené petici tvrdí, že „tuk není emoce“ a žádá Facebook, aby tuhle položku ze seznamu odstranil.

Přidávání emocí ke zprávám na Facebooku.

Přidávání emocí ke zprávám na Facebooku.

Petici založila s Endangered Bodies‘s dramatička Catherine Weingartenová. Ta věří, že facebooková emoce může vyvolávat sebedestruktivní myšlenky. „Vždy, když vidím větu „cítím se tlustá“, tak se myšlenkově přenesu do doby, kdy jsem nadměrně řešila svůj vzhled a chtěla zhubnout,“ popisuje své pocity aktivistka pro server People.

Facebook nabídku emocí brání. „Lidé používají Facebook, aby se podělili o své city s přáteli a vzájemně se podporovali,“ vydala prohlášení sociální síť pro People. „Lidé si mohou zvolit přes sto emocí, které jsme přidali na základě podnětů uživatelů,“ tvrdí a upozorňuje, že člověk si u statusu stejně může vytvořit svou vlastní emoci. Odebrání by tak vlastně bylo zbytečné.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...