16. února 2018 15:43, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Byznys > Média

Turecko po roce propustilo německého novináře Yücela. Odletěl z Istanbulu

Německý novinář Deniz Yücel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý novinář Deniz Yücel. | foto: ČTK

ANKARA/BERLÍN Turecko propustilo z vazby německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu. Dopisovatel listu Die Welt vzápětí na palubě německého vládního letadla odletěl ze země, informovala v pátek agentura AFP. Soud v Istanbulu přitom zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení.

„Nemáme žádné upozornění, že (Yücel) musí zůstat v zemi (v Turecku),“ uvedl v pátek odpoledne šéfredaktor listu Die Welt Ulf Poschardt. Podle agentury AFP na palubě německého vládního letadla Yücel v pátek večer Istanbul skutečně opustil. Zda s ním cestuje i jeho žena Dilek, se kterou se po propuštění novinář setkal, není jasné. Nejasné je také to, kam má vládní stroj namířeno.

Podle agentury DPA se zdá, že Ankara bude v Yücelově případu postupovat stejně jako u německého lidskoprávního aktivisty Petera Steudtnera, který byl také obžalován z podpory terorismu. Soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Podle Němců byl vězněn z politických důvodů

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína dopisovatel listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů. Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Totéž učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel popřel, že by Berlín s Ankarou uzavřel kvůli Yücelovi nějaký „obchod“ nebo že by Němci nabídli „protiplnění“. Podle něj s „otevíráním dveří v Istanbulu“ pomáhal i bývalý kancléř Gerhard Schröder.

Ve středu uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Yücel zadržen v Istanbulu. Od té doby pobýval ve vazbě, aniž jej turecké úřady obžalovaly.

Podle německého ministerstva zahraničí je v turecké vazbě z politických důvodů ještě pět německých občanů.

ČTK