Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter rozšířil Oxfordský slovník. Nově v něm naleznete slovo tweet

Twitter - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační | foto: Shutterstock

LONDÝN Internetová komunitní síť Twitter pronikla do uznávaného anglického slovníku Oxford English Dictionary (OED). Tento lexikon rozšířil význam slovesa "tweetovat" a podstatného jména "tweet", který doposud zahrnoval pouze ptačí štěbetání. Twitter ale není v OED jedinou internetovou službou, od roku 2006 je v něm i sloveso "googlovat", připomněla agentura DPA.

OED oznámil zařazení tweetu do slovníku v rámci svého červnového přehledu novinek na poli jazykovědy. "Porušuje to ale nejméně jedno pravidlo OED, totiž že nové slovo musí být užíváno deset let, než se jeho zařazení bude zvažovat," sdělil vydavatel slovníku s tím, že slovo "tweet" se ale podle všeho ujalo.

Tweet v Oxford English Dictionary

U obou termínů (v angličtině tweet) tak přibyl druhý význam, který odkazuje na elektronickou komunikaci v rámci internetové sítě Twitter. Tweetovat tak podle vysvětlení OED znamená "přispívat vzkazy" do zmíněné sítě nebo "Twitter pravidelně používat".

Aktivita související s Twitterem (německy twittern) je již od roku 2009 v respektovaném německém slovníku Duden. Ten však zmíněné sloveso nevztahuje pouze na Twitter, ale všeobecně na "krátké zprávy posílané a přijímané přes internet".

OED v letošním roce vzal na milost již několik slov vycházejících z technologického prostředí. Mimo jiné je to slovo "big data", které označuje obrovské množství dat, nebo "crowdsourcing", což je výraz pro získávání informací či řešení problému s pomocí velkého počtu lidí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.