Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter údajně pomáhá Islámskému státu. Podle žaloby je ‚úmyslně slepý‘

Logo Twitteru kombinované s vlajkou Islámského státu používají přívrženci hnutí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Twitteru kombinované s vlajkou Islámského státu používají přívrženci hnutí. | foto: ArchivLidovky.cz

SAN FRANCISCO V polovině týdne přišla k soudu v San Franciscu žaloba na sociální síť Twitter za napomáhání Islámskému státu. A to jen pár dní poté, co americký prezident Barack Obama prozradil plány na vytvoření expertní skupiny, v níž by zástupci vlády a technologických firem společně bojovali proti terorismu na internetu.

Teroristické organizace po celém světě využívají sociální sítě k šíření propagandy, získávání peněz a verbování nových členů. Vlády i firmy proti tomu vedou zatím marný boj.

Soud v současném hlavním městě technologického průmyslu, kalifornském San Franciscu, teď řeší žalobu Tamary Fieldsové, která sociální síť Twitter viní z „vědomého napomáhání Islámskému státu“. Twitter prý o aktivitách teroristů věděl, ale nic s tím nedělal.

Fieldsová je vdovou po Lloydu Fieldsovi, který zahynul při listopadovém útoku bojovníka Islámského státu v Jordánsku. Šestačtyřicetiletý Fields tam odcestoval v rámci amerického vládního programu trénovat tamní policisty. Jeden z nich ho ale spolu s dalšími čtyřmi zastřelil, za což Islámský stát později převzal odpovědnost.

„Masivní růst Islámského státu v nejobávanější teroristickou skupinu na světě v posledních několika letech by bez Twitteru nebyl možný,“ stojí v žalobě Tamary Fieldsové, která mluví také o „úmyslné slepotě“.

Teroristé: desítky příspěvků za minutu

Společnost Twitter, která se v současnosti potýká s rekordním propadem vlastních akcií, v oficiálním prohlášení jakoukoliv vinu odmítla. Více se ale k věci vyjadřovat nechtěla.

Právě tato sociální síť je – díky systému fungování a vysoké míře anonymity – jedním z hlavních informačních kanálů radikálů po celém světě. Jen Islámský stát na ní má podle odhadů neziskových organizací zhruba 70 tisíc účtů - a z toho nejméně 80 oficiálních.

V krátkém videu skupina Anonymous oznámila zahájení boje proti ISIS.

Hacktivisté ze skupiny Anonymous se snaží napadat účty Islámského státu na sociálních sítích.

Tyto profily chrlí do světa až 90 příspěvků každou minutu.

Není to ale úplně poprvé, co je hlavní konkurent Facebooku obviňován z něčeho podobného. V prosinci dostala firma pokutu v přepočtu 50 tisíc dolarů od tureckých úřadů za to, že neodstranila obsah považovaný za teroristickou propagandu. Twitter se kvůli tomu domáhal svých práv u soudu.

Podle posledních zveřejněných statistik obdržel Twitter za první polovinu loňského roku 1003 žádostí na odstranění nevhodného obsahu, přičemž 42 procentům z nich vyhověl. Od amerických úřadů přišlo 25 žádostí, všechny ale byly zamítnuty.

Zvláštní pracovní skupina

Nařčení z „úmyslné slepoty“ a „materiální podpory terorismu“ přichází jen pár dní poté, co prezident Barack Obama vystoupil s informací o vzniku protiteroristické pracovní skupiny.

Tu budou řídit ministerstva vnitra a spravedlnosti za pomoci ministerstva zahraničí. Zasednou v ní ale i zástupci firem jako Apple, Facebook, Google, Microsoft, Yahoo, LinkedIn či právě Twitter. Skupina by měla využívat desítky federálních i místních agentur, zachytávat vzkazy teroristů a zamezovat zveřejňování videí a dalších propagandistických materiálů v angličtině.

V USA totiž po útocích v Paříži a kalifornském San Bernardinu koncem loňského roku roste obava z terorismu a Bílý dům je viditelně frustrovaný, že se mu nedaří radikálům zabránit ve zneužívání sociálních sítí.

Kritika vůči protiteroristické strategii Obamovy vlády se přitom v americké společnosti nedá přeslechnout.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...