Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter zablokoval účet, na kterém Šabáb komentoval útok v Keni

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

PAŘÍŽ/ NAIROBI Zatímco nákupním střediskem Westgate Mall v Nairobi otřásala střelba a výbuchy, ti, kdo tento hrozivý útok připravili, používali internetovou síť Twitter k průběžnému komentování toho, co se v Nairobi děje. Informovala o tom agentura AFP.

"To, co Keňané zažívají ve Westgate, je spavedlivou odplatou za zločiny spáchané jejich armádou," psala na Twitter islámská skupina Šabáb napojená na teroristickou síť Al-Káida.

ČTĚTE VÍCE O ÚTOKU:

Popis útoku na nákupní středisko Westgate je nejnovějším příkladem toho, jak extremistické skupiny používají Twitter k šíření svých poselství a chvástání se svými zločineckými úspěchy.

Twitter sice účet, z nějž tyto komentáře šly, zablokoval, ale okamžitě se vynořila celá řada dalších. To jeden z analytiků přirovnal ke klasické elektronické hře Whac-A-Mole, v níž hráč musí strefovat hlavu krtka náhodně se vynořující z pěti děr.

Twitter zablokoval účet @hsm_press poté, co ho skupina Šabáb použila k tomu, aby se přihlásila k odpovědnosti za útok v Nairobi, který si podle poslední bilance Červeného kříže vyžádal 62 obětí. Dva další účty používané Šabábem už byly zablokovány během uplynulého roku.

Síť Twitter jednotlivé účty svých uživatelů "nekomentuje s ohledem na soukromí a bezpečnost". Pravidla serveru nicméně stanovují, že by "uživatelé neměli přímo vyhrožovat konkrétním násilím proti jiným osobám. Porušením pravidel je také cílené obtěžování nebo týrání."

Vzkazy přímo z Westgate

Jako v případě prakticky každé významnější současné události zaplavily komentáře k událostem v Keni sociální sítě. Někteří ze svědků - například @shirleyghetto - posílali vzkazy přímo z prostor nákupního střediska Westgate. Oficiálních prohlášení bylo pramálo, a tak lidé na internetu zoufale hledali novinky o osudu svých blízkých uvězněných uvnitř.

Podle Dominiqua Thomase, který se specializuje na výzkum islamistických hnutí, je Šabáb velmi dobře obeznámený s výhodami Twitteru. "Ozbrojené skupiny si dnes s používáním sociálních sítí velmi dobře rozumějí," řekl.

Například Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM) v dubnu zorganizovala sérii otázek a odpovědí na Twitteru, zatímco hnutí Taliban v Afghánistánu minulý týden na této síti oznamovalo, že zabilo vysokého činitele afghánské volební komise. "Tento způsob komunikace a online propagandy poskytuje těmto skupinám přístup k širšímu okruhu diváků," dodal Thomas.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...