Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter zablokoval účet, na kterém Šabáb komentoval útok v Keni

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

PAŘÍŽ/ NAIROBI Zatímco nákupním střediskem Westgate Mall v Nairobi otřásala střelba a výbuchy, ti, kdo tento hrozivý útok připravili, používali internetovou síť Twitter k průběžnému komentování toho, co se v Nairobi děje. Informovala o tom agentura AFP.

"To, co Keňané zažívají ve Westgate, je spavedlivou odplatou za zločiny spáchané jejich armádou," psala na Twitter islámská skupina Šabáb napojená na teroristickou síť Al-Káida.

ČTĚTE VÍCE O ÚTOKU:

Popis útoku na nákupní středisko Westgate je nejnovějším příkladem toho, jak extremistické skupiny používají Twitter k šíření svých poselství a chvástání se svými zločineckými úspěchy.

Twitter sice účet, z nějž tyto komentáře šly, zablokoval, ale okamžitě se vynořila celá řada dalších. To jeden z analytiků přirovnal ke klasické elektronické hře Whac-A-Mole, v níž hráč musí strefovat hlavu krtka náhodně se vynořující z pěti děr.

Twitter zablokoval účet @hsm_press poté, co ho skupina Šabáb použila k tomu, aby se přihlásila k odpovědnosti za útok v Nairobi, který si podle poslední bilance Červeného kříže vyžádal 62 obětí. Dva další účty používané Šabábem už byly zablokovány během uplynulého roku.

Síť Twitter jednotlivé účty svých uživatelů "nekomentuje s ohledem na soukromí a bezpečnost". Pravidla serveru nicméně stanovují, že by "uživatelé neměli přímo vyhrožovat konkrétním násilím proti jiným osobám. Porušením pravidel je také cílené obtěžování nebo týrání."

Vzkazy přímo z Westgate

Jako v případě prakticky každé významnější současné události zaplavily komentáře k událostem v Keni sociální sítě. Někteří ze svědků - například @shirleyghetto - posílali vzkazy přímo z prostor nákupního střediska Westgate. Oficiálních prohlášení bylo pramálo, a tak lidé na internetu zoufale hledali novinky o osudu svých blízkých uvězněných uvnitř.

Podle Dominiqua Thomase, který se specializuje na výzkum islamistických hnutí, je Šabáb velmi dobře obeznámený s výhodami Twitteru. "Ozbrojené skupiny si dnes s používáním sociálních sítí velmi dobře rozumějí," řekl.

Například Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM) v dubnu zorganizovala sérii otázek a odpovědí na Twitteru, zatímco hnutí Taliban v Afghánistánu minulý týden na této síti oznamovalo, že zabilo vysokého činitele afghánské volební komise. "Tento způsob komunikace a online propagandy poskytuje těmto skupinám přístup k širšímu okruhu diváků," dodal Thomas.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...