9. září 2011 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Uhde: Radní mi lhali do očí, uvažoval jsem o rezignaci

Milan Uhde (na archivním snímku z roku 2008) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Uhde (na archivním snímku z roku 2008) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Volba generálního ředitele České televize podle všeho není tak transparentní, jak se rada tváří. Novopečený předseda radních Milan Uhde se LN svěřil, že měl s několika členy dohodu na postupu kandidáta dokumentaristy Fera Feniče do skupiny top pěti kandidátů.

Nakonec se tak ale nestalo a Fenič dostal jen tři hlasy. "Je to ostudné," říká Uhde, který dokonce Radě pohrozil rezignací. Podle zákulisních informací je ve hře o šéfa ČT několik silných pražských lobbistických skupin, které ovlivnily výsledky prvního kola volby.

Slyšela jsem, že jste kvůli výsledkům výběru pěti kandidátů do finální volby o křeslo ředitele ČT chtěl rezignovat. Je to pravda?
Ano, je pravda, že jsem tu poznámku o rezignaci udělal. Ale jen proto, abych si ověřil, jak na to kdo bude reagovat. Nereagoval nikdo.  Ale nejsem ten typ, který po první prohrané bitvě utíkal. Já jsem dosud 99 procent svých personálních úsilí neprosadil. Ta situace je taková, že kritického člověka vyžaduje. Já jsem příliš starý na to, abych se snažil někomu vyhovět. Já se snažím vyhovět svým kritériím a požadavkům. A v televizi si myslím ještě není dobojováno.

A myslíte, že byste mohl ještě po finální volbě rezignovat? Kdyby podle vás dopadla špatně?
To by muselo dojít k něčemu daleko horšímu, než se v tom prvním kole stalo. Vyskytujeme se v kontextu lidském, nikoliv andělském. Říci já se toho štítím a radši jdu od toho pryč, to je až ta úplně poslední možnost. Možná jsem byl předsedou rady ČT zvolen nedopatřením, politici třeba nevěděli, že jsem takový tvrdohlavý. Ale byl jsem zvolený a pokládám to za velkou možnost. Podruhé zvolen nebudu, jednak s ohledem na věk a jednak možná proto, že jsem se někomu nezavděčil.

Co se vlastně při volbě stalo?
Byl vyřazen nejlepší kandidát, podle mého názoru.

ČTĚTE TAKÉ.

Myslíte Fero Feniče?
Ano, samozřejmě.

Vy jste byl přesvědčený, že se dostane dál?
Já jsem měl individuální vyjádření od několika radních, se kterými jsem hovořil mezi čtyřma očima. Říkali, že pana Feniče podpoří, že je nesporné, že musí projít do druhého kola. Že není jisté, zda zvítězí v konečné volbě generálního ředitele, ale že postup do prvního kola je nesporný. A pak dostal tři hlasy. Je to ostudné a vyvolalo to ve mně otázku, jak budu spolupracovat s lidmi, kteří mi lžou do očí.

PSALI JSME:

Proč si myslíte, že vám lhali a nepřiznali pravdu, že Feniče volit nechtějí?
Já na to nemám žádný názor, pro mě je to nevysvětlitelné. Ale já mám takovou zkušenost z politiky. Jako předseda sněmovny jsem nejméně třikrát prosazoval, aby se redukovaly poslanecké výhody. Měl jsme přislíbeno 117 hlasů ve prospěch zákona a hlasovalo pro něj 21 poslanců. A to jsem to s každým řešil individuálně. Já tu zkušenost už mám za sebou a vím, že v politice je to téměř běžný způsob, že vám nikdo neřekne pane předsedo vlezte mi na záda se svým kandidátem, já mám jiného. A zdá se, že rada převzala tento politický nemrav a členové rady si říkají: Co bych já starýmu dědkovi říkal pravdu?

Takže ten výsledek první volby pro vás pak byl trochu šok…
To je věc, kterou člověk překousne, ale chvilku to trvá. Mně to chvíli trvalo. Myslím, že je tam potřeba člověka se silným hlasem, který nemá žádné jiné ohledy než zvolit nejlepšího generálního ředitele z těch pěti kandidátů. Já myslím, že tam šance zvolit dobrého ředitele ještě je, ale je zúžená.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?