3. února 2016 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Média

Úlevy od poplatků? Sáhli bychom na výrobu pořadů, hrozí šéf České televize

Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA V případě rozšíření úlevy od placení televizního poplatku by Česká televize přišla o 730 milionů Kč ročně a musela by omezit výrobu. Řekl to generální ředitel ČT Petr Dvořák na středečním zasedání rady České televize. Rozšíření okruhu lidí osvobozených od poplatku navrhli poslanci KSČM.

Podle nich by poplatek nemuseli platit lidé s příjmem, který nepřesahuje 2,5násobek životního minima. V současnosti je to 2,15násobek. Zatímco nyní musí poplatek platit lidé s příjmem nad 7332 korun, nově by to bylo 8525 korun.

„Rozšíření osvobození od poplatků by vedlo k omezení veřejné služby ČT,“ uvedl Dvořák s tím, že na návrh reagoval dopisem poslancům, kterým argumentuje dopady opatření. Částka, o kterou by ČT ročně přišla, jsou podle něj náklady televize na výrobu zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů.

Televize chce zároveň požádat o výjimku z povinného zveřejňování smluv v registru, které čeká státní instituce od poloviny letošního roku.

Podle Dvořáka to ČT znesnadní nákup převzatých pořadů nebo vysílání zpravodajů do zahraničí. Výjimku již dostal Budějovický Budvar.

Televizní poplatek činí 135 korun měsíčně, rozhlasový 45 korun. Výnos z poplatků tvoří podstatnou část příjmů České televize a Českého rozhlasu. Česká televize bude letos hospodařit s 6,95 miliardy korun, poplatky z toho tvoří 5,66 miliardy.

ČTK