Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Umí sedm let spojit nespojitelné?

Ředitel brněnského studia České televize Karel Burian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel brněnského studia České televize Karel Burian | foto: Česká média

Je to přesně sedm let, co stáli každý na jiné straně fronty. Redaktoři brněnského studia České televize kritizovali dnes nastupujícího nového ředitele brněnské ČT, tehdy šéfa zpravodajství Karla Buriana za to, že bez jejich vědomí předával natočené příspěvky „vzdorotýmu“ sestavenému nynější europoslankyní Janou Bobošíkovou. A přidali obvinění z ovlivňování příspěvků ve prospěch konkrétních firem a z politických diktátů ODS.

Tehdy Karel Burian ze své vedoucí funkce vycouval. Podle dobových novin si vzal dovolenou, pak onemocněl a odešel z ČT. A v televizním byznysu začal obchodovat. Síť RTA (Regionální televizní agentury) uspěla, byť s výhradami - vždyť to byla právě ona, kdo se letos na jaře rozhodl zveřejnit záznamy z protokolů o výslechu malého týraného Ondřeje z kuřimské kauzy, které za podivných a dosud nevyjasněných okolností unikly z úředních spisů. Právě Burian tehdy zveřejnění kompletní dokumentace na internetu schválil.

Teď komise právě Buriana doporučila jako nejvhodnějšího kandidáta na šéfa brněnského studia, generální ředitel ČT Jiří Janeček ho schválil a Rada České televize sice těsně, ale přesto ve funkci potvrdila. Proč?

Buď musely být skutečně projev a plány pana Buriana tak geniální - a pak se všichni musíme těšit na to, až se objeví na internetu stejně jako se na oficiálních stránkách objevily dokumenty, s nimiž zvítězil právě Janeček. Další varianta může mluvit o tom, že Burian byl mezi slepými jako jednooký král - a třetí (snad jen do počtu) říká, že uměl přesvědčit všechny zodpovědné „jinou“ cestou.

S nástupem Karla Buriana do čela brněnské televize do ní přichází muž, který má zajistit budování nového studia. To je zakázka za stovky milionů až miliardy korun. Když před sedmi lety redaktoři popisovali vazby tehdejšího vedení studia, především ředitele Zdeňka Drahoše, padaly názory například na nejmenovanou stavební společnost se dvěma písmeny v názvu a na další firmy v jejím okolí. Bude se ta teď moci přihlásit do případného výběrového řízení? A pokud bylo vše čisté, jak se všichni tehdy snažili vysvětlit, nebude si moci stěžovat, když nevyhraje?

A je tu ještě další aspekt: Lidé, kteří v roce 2000 protestovali proti Burianovi a Drahošovi. Velká část z tehdejších revolucionářů je nyní ve vedoucích funkcích ve studiu. Roman Ondrůj je šéfem zpravodajství, David Ziegelbauer vedoucím programového úseku. Burian nyní tvrdí, že se mimo jiné právě o Ondrůje hodlá opřít a že čistky nechystá. Ví moc dobře, že kdyby se o ně pokusil, nastane problém. Případné dobrovolné odchody pro něj budou zřejmě přijatelnější.

Jak se ale zachovají lidé, kteří tehdy Buriana kritizovali? Zůstanou v televizi? Pokud ano, měli by asi zalistovat starými výtisky a podobně hlasitě říci, zda na tehdejších tvrzeních trvají - nebo se za ně stejně veřejně omluvit. Jenomže taková rovnice před ně také staví další rozhodnutí: Pokud by tenkrát pochybili, připravili jednoho člověka o práci a měli by zvážit své setrvání ve funkci. A pokud na tom trvají, stejně se nabízí otázka, zda s takovým člověkem mohou v klidu spolupracovat.

Ostatně, stejnou otázku by si mohl položit i Karel Burian.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!