26. srpna 2013 17:25 Lidovky.cz > Byznys > Média

Antimonopolní úřad povolil Babišovi převzít společnost MAFRA

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: MAFRA - Tomáš Krist

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pondělí povolil skupině Agrofert Holding převzít společnost MAFRA, a.s., která vydává například celostátní deníky Lidové noviny a MF DNES a internetové zpravodajství Lidovky.cz nebo iDNES.cz.

Podnikatel Andrej Babiš ji koupil od německého vydavatelského domu Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Babiš získal také společnost Anděl Media Centrum, s.r.o. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl ÚOHS.

Agrofert sdružuje výrobní a obchodní společnosti v Česku a na Slovensku, které se zabývají zemědělstvím, potravinářstvím, chemií a obchodem v těchto odvětvích. Součástí je i dceřiná společnost AGF Media, která se soustředí na vydavatelskou činnost a vydává týdeník 5plus2. Momentálně tvoří Agrofert přibližně 200 společností a vykazuje roční obrat 5,5 miliardy eur.

MAFRA kromě zmíněných deníků vydává i bezplatný deník Metro, vlastní internetový portál metro.cz, zabývá se také polygrafickou výrobou či nabízením telekomunikačních služeb. Zaměstnává zhruba 1100 lidí.

ÚOHS: Není zde riziko narušení hospodářské soutěže

"ÚOHS posuzoval dopady spojení zejména v oblastech vydávání periodického tisku, poskytování inzertního prostoru v periodickém tisku, internetového zpravodajství a internetové inzerce. Ani v jedné oblasti úřad nespatřuje riziko možného narušení hospodářské soutěže," uvedl jeho předseda Petr Rafaj.

Babiš v červnu uvedl, že akvizice je důležitým krokem ve strategii vybudovat významnou mediální divizi na trzích Česka a Slovenska. Letos v dubnu rozšířil své mediální aktivity i na Slovensku převzetím společnosti Ecopress, vydavatele deníku Hospodárske noviny.

Babišovo působení v médiích se často dává do souvislosti s jeho aktivitami v politice. Jeho dlouhodobá kritika korupčního prostředí předloni vedla ke vzniku politického hnutí ANO 2011, jehož je lídrem. Babiš uvedl, že nebude v žádném řídicím orgánu vydavatelské skupiny MAFRA, ve které chce po jejím nákupu vystupovat pouze v pozici finančního investora.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz