23. listopadu 2016 10:49, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Úterní výpadek služeb Google v Česku zřejmě způsobila lidská chyba

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Úterní dvouhodinový výpadek služeb Google v Česku a okolí zřejmě způsobila lidská chyba uvnitř firmy. Hackerský útok je naopak velmi nepravděpodobný.

Podle oficiálního vyjádření zástupců Google problémy technického rázu vznikly v důsledku údržby části sítě. „Můžeme vyloučit externí útoky,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí českého zastoupení firmy Alžběta Houzarová. Nešlo podle ní o hackerský ani DDoS útok (útok způsobující přehlcení serveru požadavky).

„Příčinu výpadku budeme detailně zkoumat a poučíme se,“ odpověděla Houzarová serveru Lidovky.dotaz, zda firma z výpadku vyvodí nějaké důsledky.

Podle NIX.CZ mohly za problémy servery firmy umístěné v Praze. Na ty byl směrován provoz i některých zahraničních sítí, proto se výpadek dotkl i dalších zemí. Podle neoficiálních informacím došlo k výpadku při údržbě části sítě.

I když Google na svém v oficiálním vyjádření uvedl, že šlo o přibližně dvouhodinový výpadek a problémy zhruba ve 21:30 odstranil, do středečních 07:00 podle Goleckého obsluhovaly služby Google v ČR a na Slovensku zahraniční servery. Od této doby zajišťují služby Googlu v tuzemsku opět servery v Praze.

Na výpadek v úterý upozornili na sociálních sítích uživatelé služeb.

Odborník na kybernetickou bezpečnost z firmy DCIT Karel Miko odhaduje, že za výpadkem mohlo být poškození klimatizace serverů nebo výpadek proudu. „Výpadek se týkal koncových uživatelů, kterým nefungovalo vyhledávání, email, cloudové služby, YouTube, uživatelů chytrých telefonů postavených na operačním systému Android, ale týkal se i velkých korporací, například i velkých bank, které mají outsourcované služby Google. Rovněž webové prezentace firem, které využívají některých služeb Googlu, způsobily, že se stránky nemusely zobrazovat správným způsobem. Výpadek se prakticky nedotkl například uživatelů iPhonů,“ podotkl Miko.

Výpadek měl dopad i na služby jiných poskytovatelů kvůli tomu, že využívají veřejnou databázi doménových jmen DNS na IP adrese patřící Google, které se výpadek dotkl. DNS (Domain Name System) servery slouží k překladu jmenných internetových adres, které používají uživatelé, na adresy číselné, kterým rozumějí počítače. Umožňují tak zobrazování webových stránek a jsou základním stavebním prvkem internetu.

Americký internetový gigant má přes 70 poboček ve více než 40 zemích na světě. Česká pobočka Google nyní zaměstnává zhruba 30 lidí, tržby se loni zvýšily o 15 procent na 239 milionů korun a zisk zůstal na zhruba deseti milionech.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!