24. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Ázerbájdžánu zatkli novináře, který vytvořil internetový hit

PC (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PC (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BAKU Ázerbájdžánská policie kvůli údajnému držení drog zatkla novináře, jehož klip se stal hitem ruského internetu. Informovala o tom místní policie. Panují ovšem obavy, že muž byl zatčen na základě smyšleného obvinění.

Policisté tvrdí, že u Hilala Mammadova našli pět gramů heroinu a že dalších 30 gramů objevili při prohlídce u něj doma. Nyní ho čeká tříměsíční vazba a hrozí mu až dvanáctileté vězení. Jeho právník řekl, že obvinění jsou neopodstatněná a že Mammadov padl do policejní léčky.

Smyšlená obvinění?

Agentura AP v této souvislosti připomíná, že novináři jsou v Ázerbájdžánu často zatýkání na základě obvinění, jež jsou podle ochránců lidských práv smyšlená.

Mammadov je autorem videa ze svatby, na nichž zpěváci improvizují a svůj kousek zakončují popěvkem "Kdo si myslíš, že jsi? Vypadni." Ačkoli měl tento klip jenom ukázat místní zvyky, popěvek si oblíbili ruští opoziční aktivisté, kteří ho namířili proti staronovému rukému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Mammadov je členem menšiny Talyšů, kteří žijí u hranice s Íránem. Je editorem jedněch místních novin. Prodemokratičtí aktivisté se domnívají, že byl zatčen, protože v talyšské komunitě na vkus vlády získal příliš velký vliv. Úřady v minulosti kritizoval za to, že údajně utlačují menšiny.

Ázerbájdžán minulý měsíc pořádal finále písňové soutěže Eurovize. Někteří bojovníci za lidská práva doufali, že s tím, jak se tato postsovětská republika stane středem zájmu, se zlepší politické podmínky v zemi. Nicméně organizace Amnesty International po skončení Eurovize informovala o tom, že úřady vystupňovaly represe vůči aktivistům, kteří se během popového klání účastnili protivládních protestů.

Agentura DPA nicméně oznámila, že autoritářský prezident Ilham Alijev po dlouhém nátlaku ze Západu překvapivě dal milost devíti politickým vězňům, kteří byli po protivládních protestech ze začátku dubna odsouzeni na dva až tři roky vězení.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz