Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V boji o televizní diváky je Nova v defenzivě. Rozhodne se na jaře

Slovenská televize Joj představila pořad s názvem Česko Slovensko má talent, který bude vysílat společně s českou televizí Prima od 29. srpna. Na snímku porotci (zleva) Jan Kraus, Lucie Bílá a Jaro Slávik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská televize Joj představila pořad s názvem Česko Slovensko má talent, který bude vysílat společně s českou televizí Prima od 29. srpna. Na snímku porotci (zleva) Jan Kraus, Lucie Bílá a Jaro Slávik | foto: ČTK

PRAHA Psal se srpen 2005, když do vily plné kamer a mikrofonů vstoupili první soutěžící reality show VyVolení. Málokdo z mediálních expertů by si vsadil, že Prima uspěje v konkurenci s Novou, tehdy suverénním lídrem televizního trhu.

Jenže Nova zaváhala, ve světě osvědčený formát Big Brother začala vysílat se zpožděním, a sama se tak pasovala do role poraženého. Na VyVolené se v průměru dívalo milion a čtvrt diváků, zato Big Brothera sledoval "jen" milion, což znamenalo pro televizní jedničku, zvyklou na trojnásobně vyšší publikum (třeba u první řady SuperStar), debakl.

Útok na jedničku

Nyní, o pět let později, je tu znovu urputný souboj. Televize zápasí s poklesem příjmů z inzerce a s úbytkem diváků. Jako hlavní trhák v přetahované o publikum vsadily velké komerční stanice na talentové soutěže. Obě show, "nováckou" Talentmanii i Česko Slovensko má talent, sleduje zhruba milion lidí.

Porota Talentmanie: zleva Zdeněk Troška, Pavol Habera, Adela Banášová a Alena Šeredová.

Ačkoliv pro Novu je to o statisíce méně než při vysílání jednotlivých řad SuperStar, prezentuje to vedení televize jako úspěch. Těžká doba totiž televize donutila slevit z požadavků. "Šli jsme do přímého boje proti úspěšnému formátu, který obvykle dosahuje jednoznačné převahy. S výsledky jsme spokojeni," tvrdí mluvčí Novy Michaela Fričová. Apodobné hlasy znějí i z Primy.

Anketa

Kterou televizní stanici máte nejraději?

ČT 1 370
ČT 2 2418
Nova 176
Nova Cinema 62
Prima 506
Prima Cool 715
TV Barrandov 143
Ani jednu, vybírám si podle konkrétního programu 3884

Od dob VyVolených totiž milionovou hranici televize neatakovala. Talentová show, divoká karta jejího podzimního programu, se navíc vyšvihla do čela žebříčku nejsledovanějších pořadů na Primě.

Prima si podle expertů ve snaze stáhnout náskok Novy počíná chytře: překvapila rivala, když koupila licenci k drahé show. "Byl to logický krok. Prima musela přijít s větší show, protože se na jaře potýkala s nižší sledovaností," vysvětluje šéf mediální agentury Aegis Media a bývalý šéf Primy Petr Chajda.

Nejsledovanější pořady za minulý týden

Nova (průměr v tisících)
1-5. Televizní noviny 2500
6. Sportovní noviny 2241
7. Televizní noviny 2167
8. Ordinace v růžové zahradě 2117
9. Sportovní noviny 2093
10. Sportovní noviny 2063

Prima (průměr v tisících)
1. Česko Slovensko má talent 998
2. Cesty domů 992
3. Zprávy TV Prima 975
4. Cesty domů 948
5. Piráti z Karibiku 947
6. Zprávy TV Prima 834
7. Show Jana Krause 826
8. Zprávy TV Prima 812
9. Zprávy TV Prima 801
10. Zprávy TV Prima 780

Naopak Nova podle odborníků znovu zaspala. "Nebyla zvyklá být v defenzivě, teď se jí to děje na několika frontách, z toho musí být nervózní," míní mediální expert Jan Potůček. A nervozita je znát třeba i na náhlé obměně poroty, v níž pro finálová kola modelku Alenu Šeredovou nahradilo osvědčené duo bavičů Michal Suchánek a Richard Genzer.

Jarní rozstřel

Už nyní má podzimní souboj naplánované jarní pokračování.

Nova vsadí na osvědčený formát SuperStar a Prima plánuje nasadit divácky prověřený X Factor. Měření sil by ale mohlo vypadat i jinak než dosud.

Televize investují desítky milionů a přímý souboj je pro ně vyčerpávající. Experti proto odhadují, že stanice si v příštím roce vyjdou vstříc.

"Může dojít k dohodě, že boj nebude tak ostrý a více se rozvrství," tipuje Milan Šmíd z Univerzity Karlovy.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!