Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V boji s povodněmi pomáhají i sociální sítě a internet

Jižní a východní Německo trápí povodně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jižní a východní Německo trápí povodně. | foto: ČTK

BERLÍN Internet a webové sociální sítě se staly neocenitelnými pomocníky Němců při boji s nynějšími povodněmi, které nejvážněji zasáhly jih a východ země. Pomocí Facebooku nebo Twitteru lidé organizují dobrovolnickou pomoc, zjišťují, kde mohou přiložit ruku k dílu, a v neposlední řadě sbírají peníze na podporu zasažených míst.

Řadu příkladů pomoci prostřednictvím Facebooku přinesl server magazínu Der Spiegel. S výzvou o co nejrychlejší asistenci při odvozu rostlin se na veřejnost obrátilo třeba jedno zahradnictví v Drážďanech. "Už jsem na cestě," odpověděl za několik minut jeden z uživatelů. Na jiném místě v saské metropoli zase potřeboval manželský pár důchodců pomoc při vyklízení.

"Kde máme zvonit?" ptali se obratem první dobrovolníci, kteří slibovali, že do 20 minut budou na místě.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobné je to s budováním protipovodňových hrází, které mají zabránit pronikání vody do měst a obcí. "Máme tu 4000 prázdných pytlů na písek. Kam s nimi?" zeptal se jeden z pomocníků na facebookovém účtu založeném k organizování protipovodňové pomoci v Drážďanech.

Do půl hodiny měl odpověď: "Nutně jsou potřeba v Lipské ulici." Gramatika ani zdvořilost v těchto dnech nehrají žádnou roli, v nouzi se počítá hlavně rychlost, poznamenal Spiegel online.

Google mapa Drážďan ukazuje, kde je pomoc nejvíce třeba

Jedna italská restaurace takto nabídla těm, kteří pomáhají s plněním pytlů pískem, dodávku těstovin zdarma, další uživatel poradil, ve kterém obchodě rozdávají lopaty, a jiný upozornil, kde chybí písek. Pod mnoha příspěvky se objevují jen krátké zprávy: "Jsem na cestě" nebo "Za chvíli tam jsem". Ti, kteří chtějí v Drážďanech pomáhat, najdou na mapě Googlu zvýrazněná místa, kde jsou momentálně dobrovolníci nejvíce potřeba.

Podobné iniciativy vznikly i v dalších zaplavených německých městech. Řada z nich prostřednictvím internetu organizuje také sbírky. Ničivé povodně vzbudily na internetu obecně velkou vlnu solidarity s postiženými obyvateli. Mnoho Němců na síti nabízí bezplatné ubytování pro vyplavené, nábytek, oblečení nebo nouzový přístřešek pro domácí zvířata. Velkou část těchto účtů sleduje vždy několik stovek a často několik tisíc uživatelů sociálních sítí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!