Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

V bruselském týmu na boj s propagandou Rusů bude novinář Kalenský

Jakub Kalenský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Kalenský | foto: Lidové noviny

PRAHA/BRUSEL Český novinář Jakub Kalenský byl vybrán do nově formovaného týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou, řekla Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí, které Kalenského nominovalo, a potvrdil sám Kalenský.

Černínský palác i v souvislosti s nedávno vysílaným zkresleným ruským dokumentem o invazi do Československa v roce 1968 vítá, že v bruselském týmu bude Čech, uvedla Lagronová.

Nový odbor bojující s propagandou

Nový odbor strategické komunikace zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou vzniká při evropské diplomatické službě (EEAS), která spadá pod Mogheriniovou. Brusel pro něj hledal odborníky se zkušenostmi s komunikací a znalostmi ruštiny. Kalenský byl vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

„Velmi si vážím toho, že mě MZV nominovalo, a jsem samozřejmě rád, že jsem prošel výběrovým řízením u EEAS. Jsem přesvědčený, že jde o velmi důležité téma,“ řekl Kalenský, který působil v Lidových a Hospodářských novinách či v časopisu Týden a vystudoval rusistiku.

„Naše dlouhodobá snaha je, aby bylo co nejvíce Čechů zastoupených v evropských institucích. A jsme rádi, že právě v tomto případě se to podařilo,“ dodala k tomu Lagronová.

Mluvčí EEAS Maja Kocijančičová nechtěla personální otázky rozebírat. Obecně uvedla, že tým nyní vzniká a pracovat by měl naplno začít zřejmě na podzim. Při hledání vhodných lidí se evropská diplomacie obrátila také na členské země. Kandidáti měli mít vysokoškolské vzdělání v odpovídajícím oboru, příslušné zkušenosti a dostatečné jazykové vlastnosti.

Opravování dezinformací

Experti, včetně českého zástupce, by měli podporovat „evropské komunikační úsilí“ směrem k Rusku a zemím na východ od hranic EU. Součástí práce expertů má být kromě jiného i „faktická kontrola a opravování“ dezinformací či mýtů.

Vytvoření týmu v rámci evropské diplomatické služby je součástí vznikající unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást „hybridní války“ na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země.

Závěry březnového summitu EU výslovně zmiňují potřebu čelit ruským dezinformačním kampaním. Mogheriniovou tehdy lídři osmadvacítky pověřili, aby do června připravila „akční plán strategické komunikace“. Prvním krokem tímto směrem má přitom být právě vytvoření komunikačního týmu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...