27. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Česku začala fungovat online směnárna Valutomat

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na českém trhu začala fungovat polská internetová směnárna Valutomat. Zákazníci mají možnost vyměnit si peníze přímo mezi sebou on-line, 24 hodin denně. Protože si uživatelé stanovují směnný kurz sami, mohou jej údajně získat až o šest procent výhodněji, než je obvyklé.

„Naše služby jsou zaměřeny především na malé a střední firmy. Oslovit ale chceme i studenty, cizince žijící u nás nebo lidi pracující v cizině či náruživé cestovatele. Česká ekonomika je výrazně napojena na západní Evropu a Ameriku, proto podporujeme eura, dolary a libry a ze středoevropského prostoru jsme přidali ještě polský zlotý,“ uvedl marketingový ředitel Edgar Fusko.

ČTĚTE TAKÉ:

Peníze, které si chtějí uživatelé vyměnit, stačí převést z bankovního účtu do peněženky na Valutomat.cz. Následně je podán příkaz ke směně v kurzu, který si uživatel sám zadá. Pokud existuje jiný uživatel, který je ochoten za tento kurz směnu realizovat, transakce proběhne ihned. Pokud ne, nabídka ke směně čeká na svůj protějšek a je viditelná pro všechny, kdo jsou v systému zaregistrovaní.

Valutomat

Na konci minulého roku dostal Valutomat licenci ČNB. „Fungujeme na jiném modelu než běžné banky a směnárny. Naše služba je založena na principu tzv. sdílené ekonomiky. Lidé a firmy si mění peníze mezi sebou a náš portál jim umožňuje dohodnout se na výhodnějším kurzu, než jaký jim nabízejí tradiční instituce,“ doplnil výkonný ředitel Valutomatu Radek Havlík.

Projekt on-line směnárny pod názvem Walutomat.pl vznikl před pěti lety v Polsku a v současnosti je na tamním trhu největším hráčem. Provozuje jej firma Currency One. 

Česká republika se stává druhým trhem, kde je možné tuto službu využívat. Valutomat však míří i do dalších zemí. V Polsku Valutomat dosud využilo 110 000 uživatelů, kteří provedli 2,5 milionů transakcí v celkovém objemu přes tři miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK