5. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Číně zatkli novináře za vydírání podniků a ignorování znečištění

Vinu na stávající kritické situaci nese i počasí. Úřady již počátkem tohoto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinu na stávající kritické situaci nese i počasí. Úřady již počátkem tohoto... | foto: Reuters

PEKING V Číně zatkli za vydírání novináře specializovaného na problematiku životního prostředí. Podle úřadů vymáhal od průmyslových podniků peníze za to, že z webových stránek odstraní informace o tom, jak tyto podniky znečišťují životní prostředí. Podle agentury Nová Čína si novinářova skupina přišla na víc než šest milionů jüanů (24 milionů korun).

Vůdce skupiny byl muž označovaný jako Čchen. Gang vydíral podniky od východní provincie Šan-tung po Vnitřní Mongolsko na severu. Členy byli kromě Čchena někteří jeho příbuzní včetně manželky.

Založili si kulturní mediální společnost, v níž legalizovali peníze získané vydíráním.

Vláda pohrozila, že bude přísně trestat novináře přistižené při vydírání, avšak kritici v tom vidí spíš záminku pro omezení svobody tisku.

Čínští politici slibují znásobení boje proti znečišťovatelům životního prostředí, ale občané mají z kontaminované půdy a vody stále větší obavy.

Čínské vedení chce do pěti let snížit spotřebu uhlí o 160 milionů tun ročně. Zástupce pekingského starosty prohlásil, že hlavní město zavře 300 továren a ze silnic stáhne 200 tisíc starých a nejvíc znečišťujících aut. Loni prezident Si Ťin-pching řekl, že Čína do roku 2030 zastaví růst úniku oxidu uhličitého do odvzduší a že ve stejném termínu zdvojnásobí výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz