31. května 2014 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Egyptě zatkli novinářku Al-Džazíry. Dokumentovala nízkou volební účast

Televize Al-Džazíra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize Al-Džazíra | foto: Reprofoto

KÁHIRA Egyptská policie zatkla další novinářku spolupracující s katarskou televizní stanicí Al-Džazíra. Podle zpravodajského webu BBC to potvrdilo místní ministerstvo vnitra.

Policie Rašu Gaafarovou zadržela prý v bytě ve městě Port Saíd v okamžiku, kdy údajně posílala svému kolegovi do televize videa natočená v Egyptě. Policisté údajně Gaafarové zabavili notebook, telefon a další vybavení. Ministerstvo ji také obvinilo ze členství v zakázaném Muslimském bratrstvu.

Tisková zpráva rovněž uvádí, že novinářka prý natáčela prázdné volební místnosti během prezidentských voleb. Volby se potýkaly s nižším zájmem voličů, účast dosáhla pouze zhruba 46 procent. Příznivci Muslimského bratrstva prý hlasování bojkotovali.

Egypt vs. Al-Džazíra

Egypt zahájil tažení proti stanici Al-Džazíra loni v červenci po svržení prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného v roce 2012 právě za Muslimské bratrstvo. Nový vojenský režim televizi obviňuje z podpory údajných teroristů. Al-Džazíra taková obvinění odmítá.

Tři žurnalisté televizní stanice se již z údajné podpory islamistů zpovídají před egyptským soudem. Podle prokuratury manipulovali s pořízenými záběry a vytvářeli reportáže ve prospěch Muslimského bratrstva.

Proces vyvolává pozornost mimo jiné kvůli tomu, že jsou souzeni i cizinci - Mohamed Fahmy, který má egyptské a kanadské občanství, a Australan Peter Greste. BBC uvedla, že soud by měl skončit již tuto neděli. Čtvrtému reportérovi, který byl zadržen již loni v srpnu, zatím nebylo sděleno obvinění. Ve věznici proto zahájil protestní hladovku.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.