Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V Egyptě zatkli novinářku Al-Džazíry. Dokumentovala nízkou volební účast

Televize Al-Džazíra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize Al-Džazíra | foto: Reprofoto

KÁHIRA Egyptská policie zatkla další novinářku spolupracující s katarskou televizní stanicí Al-Džazíra. Podle zpravodajského webu BBC to potvrdilo místní ministerstvo vnitra.

Policie Rašu Gaafarovou zadržela prý v bytě ve městě Port Saíd v okamžiku, kdy údajně posílala svému kolegovi do televize videa natočená v Egyptě. Policisté údajně Gaafarové zabavili notebook, telefon a další vybavení. Ministerstvo ji také obvinilo ze členství v zakázaném Muslimském bratrstvu.

Tisková zpráva rovněž uvádí, že novinářka prý natáčela prázdné volební místnosti během prezidentských voleb. Volby se potýkaly s nižším zájmem voličů, účast dosáhla pouze zhruba 46 procent. Příznivci Muslimského bratrstva prý hlasování bojkotovali.

Egypt vs. Al-Džazíra

Egypt zahájil tažení proti stanici Al-Džazíra loni v červenci po svržení prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného v roce 2012 právě za Muslimské bratrstvo. Nový vojenský režim televizi obviňuje z podpory údajných teroristů. Al-Džazíra taková obvinění odmítá.

Tři žurnalisté televizní stanice se již z údajné podpory islamistů zpovídají před egyptským soudem. Podle prokuratury manipulovali s pořízenými záběry a vytvářeli reportáže ve prospěch Muslimského bratrstva.

Proces vyvolává pozornost mimo jiné kvůli tomu, že jsou souzeni i cizinci - Mohamed Fahmy, který má egyptské a kanadské občanství, a Australan Peter Greste. BBC uvedla, že soud by měl skončit již tuto neděli. Čtvrtému reportérovi, který byl zadržen již loni v srpnu, zatím nebylo sděleno obvinění. Ve věznici proto zahájil protestní hladovku.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...