28. dubna 2015 6:26 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Íránu zakázali časopis za propagaci partnerského soužití

Magazíny- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magazíny- ilustrační | foto: Shutterstock

TEHERÁN V Íránu zakázali ženský časopis Zane rúz za to, že propagoval mimomanželské partnerství. Informoval o tom íránský list Aš-Šark, který připomněl, že mimomanželské vztahy jsou v Íránu nelegální.

Země se řídí od revoluce v roce 1979 islámským právem šaría. Mimomanželský sex tento zákon trestá bičováním a nevěru ukamenováním. Měsíčník Zane rúz vydal loni speciální číslo věnované partnerskému soužití a rozebíral důvody, proč spolu žije stále větší počet nesezdaných Íránců.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí loni vyzval úřady, aby tuto praxi stíhaly, protože tato „neblahá manželství“ prý odporují islámským hodnotám. Představitelé ministerstva mládeže a sportu pak obvinili sdělovací prostředky z propagace mimomanželských vztahů.

Podle reformních kruhů může být za novým trendem fakt, že íránský zákon komplikuje rozvod ženám víc než mužům. Úřady ale trvají na tom, že se postupuje striktně podle šaríi. V Íránu se rozvádí 20 procent manželství a hlavní příčiny jsou ekonomické problémy, nevěra a drogová závislost.

Dočasný sňatek

Írán sice neschvaluje soužití v partnerství, avšak uznává instituci takzvaného dočasného sňatku, který mohou páry uzavřít na libovolně dlouhou dobu počínaje několika minutami. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že jde o praxi, která je neuctivá k ženám.

Lidovky.cz, ČTK