Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V Maroku vychází první gay magazín, přestože je homosexualita trestná

Titulní strana marockého gay magazínu Mithly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana marockého gay magazínu Mithly | foto: Reprofoto

RABAT Marockého časopisu Mithly, který je prý prvním magazínem pro homosexuály v severní Africe, se od dubna prodalo pouze 200 výtisků, islamisté v něm ale již nyní vidí hrozbu pro tradiční rodinné hodnoty, píše agentura Reuters.

Homosexualita je ve většině arabského světa tabu a marocké zákony trestají sexuální styk s osobou stejného pohlaví až třemi lety vězení a peněžitými pokutami.

Časopis vychází pouze neoficiálně, protože nemá patřičné vládní povolení, proto jeho vydavatelé pro jistotu připravili i internetové vydání. Podle Sámira Bargáčího z marocké iniciativy Kif-kif za práva homosexuálů je ale už jeho vznik velký pokrok v zemi, kde musí většina gayů a lesb svou sexuální orientaci tajit, aby se vyhnuli diskriminaci ve společnosti, ve vlastní rodině a mezi přáteli.

Iniciativa s názvem Kif-kif není v Maroku oficiálně uznána. Podle Bargáčího měli kvůli své orientaci někteří její členové problémy v práci nebo ve škole. I redaktoři magazínu Mithly žijí v Maroku většinou v ústraní.

Je to jejich věc, ale jak budou lidé reagovat...

"Co dělají homosexuálové ve svém soukromém životě je jejich věc," říká Mustafá Chelfí redaktor deníku Atadždíd napojeného na hlavní opoziční islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje (PJD).

"Propagace homosexuality a nabádání k ní je pro nás hrozba," tvrdí Chelfí, podle kterého by měli vydavatelé respektovat zákon týkající se distribuce a prodeje tisku, na základě kterého ale není časopis oficiálně povolen.

Lynčování gayů

Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí jsou v Maroku homosexuálové zřídka perzekuováni. V roce 2007 byli ale čtyři muži odsouzeni v souvislosti s videem, na kterém byla zachycena údajná neoficiální svatba dvou gayů.

Na dům, kde bylo video pořízeno, zaútočil rozvášněný dav a události přinutily 150 předních marockých intelektuálů, politiků a umělců podepsat manifest, který varoval před "atmosférou nenávisti a inkvizice".

"Pokud není dodržován zákon, nemůžeme předvídat, jak bude společnost reagovat," hrozí Chelfí.

Bod spolupráce s EU

Redaktoři časopisu Mithly se věnují tématům, mezi něž patří spory ohledně plánovaného vystoupení Eltona Johna nebo studie sebevražd mezi homosexuální menšinou v Maroku.

Evropská unie vnímá ochranu občanských svobod v Maroku jako jeden ze základních bodů, díky němuž může být spolupráce mezi Evropou a Marokem prohloubena i na bázi užších ekonomických vazeb.

"Vypadá to, že se v Maroku začíná dít něco, co chybí ve zbytku arabského světa," říká Abdalláh Taía, marocký gay spisovatel žijící v Paříži. "Nové generaci se ale díky internetu podařilo vymoci si určitou svobodu projevu a tento magazín je toho důkazem."

Tolerantní Maroko

Podle některých aktivistů homosexualita vždy v marocké společnosti existovala a odkazy na ni je možné nalézt například i v tradičních lidových písních. "Maročané byli vždy k homosexuálům shovívaví," tvrdí ochránce lidských práv Chadžíja Rúisí. "Proč k nim tedy nejsme tolerantní teď? Protože se někteří lidé pokoušejí v zemi zavést fanatický druh islámu," dodává Rúisí.

Čtěte také

Podle Bargáčího je společnost v posledních letech trochu tolerantnější navzdory konzervativnímu tisku, který rozdmýchává populární předsudky.

"Uspořádali jsme například konferenci nazvanou Realita proti mýtům," uvedl Bargáčí, podle kterého si i přesto někteří lidé stále myslí, že všichni homosexuálové mají AIDS nebo jsou pedofilové.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!