Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V Německu letí online seznamka, tamní agentury párují i Čechy

Restaurace, kde se dobře najíte najdete na internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace, kde se dobře najíte najdete na internetu. | foto: Shutterstock

BERLÍN Zhruba třetina vztahů v Evropě v současnosti podle expertů vzniká přes internet. A k těm, kdo po síti nejčastěji hledají partnera nebo jen nějakou "bokovku", patří Němci. K dispozici mají přes 2500 nejrůznějších seznamovacích portálů, od burz pro vyznavače sexuálních románků až po vysoce sofistikované služby slibující najít toho pravého nebo tu pravou na celý život. Německé agentury stále aktivněji expandují i do zahraničí a shánějí partnery třeba pro nezadané Čechy a Češky.

Z "online dohazovačství" se stalo lukrativní odvětví. Podle specializovaného serveru Singelbörsen-Vergleich zaznamenalo v roce 2011 v celé Evropě obrat 811 milionů eur (21 miliard korun). Na Německo z toho připadlo 203 milionů eur (5,3 miliardy korun), osminásobek sumy před deseti lety. Více v Evropě za tyto služby utráceli už jen Britové.

"Škála nabídky v této oblasti je velmi široká, od superseriózního nabízení partnerů, kde jde o dlouhodobé vztahy, až po stránky zprostředkovávající sexuální kontakty. Čím více se blížíte k té straně nezávazných schůzek, tak najdete firmy, které obrovsky profitují, ačkoli vlastně nenabízejí žádný servis, ale dokážou se navenek prezentovat," řekl ČTK Lukas Brosseder, spoluzakladatel jedné z předních německých webových partnerských zprostředkovatelen eDarling.

  • Internetové seznamky fungují v Německu od 90. let a v současnosti je každý měsíc využívá přes sedm milionů Němců. Dalších 3,5 milionu pak na internetu hledá čistě jen sexuální vztahy. "V Německu máme podle mého názoru velmi specifickou situaci. Jsou tu tři velké partnerské zprostředkovatelny. To jinde v Evropě není. Na ostatním evropském trhu převažují stránky k domlouvání schůzek, skutečné partnerské zprostředkování je jen ve velmi málo zemích," tvrdí Brosseder.

Láska, nebo matematický algoritmus?

Jeho firma nabízí nalezení vhodného protějšku po internetu od roku 2009 a od té doby se vypracovala mezi největší online seznamovací agentury v Evropě. Na celém kontinentu má přes 13 milionů uživatelů a působí ve 22 zemích, od loňska i v Česku. Toho pravého nebo tu pravou pro své klienty vybírá na základě podrobného osobnostního profilu zájemce, který poté matematický algoritmus porovná s ostatními profily v databázi a navrhne osobu, která se k danému nejlépe hodí.

"Náš systém vyhovuje skupině uživatelů, která je už starší. Mluvíme tu o lidech, kterým je přes 30 let," přiblížil Brosseder. "Jádro našich uživatelů je mezi 30 a 50 lety. Většinou mají za sebou vztah, který zkrachoval, a přesně vědí, co chtějí i co nechtějí. Všechny naše členy spojuje také to, že si přejí dlouhodobý vztah," doplnil.

Veškerý servis pro ně zajišťuje přes 300 lidí sedících v prostorách bývalé továrny na osvětlení v berlínské čtvrti Kreuzberg. Většina z nich je rozdělená do národních týmů, které se starají o klienty z jednotlivých zemí. Mezi nimi i deset Čechů a čtyři Slováci, kteří na dálku z Berlína pomáhají dávat dohromady své krajany.

"V České republice velmi brzy překročíme počet 200.000 aktivních členů," řekl ČTK vedoucí českého týmu Daniel Matoušek. Připustil přitom, že v Česku tento způsob seznamování stále ještě čelí značné nedůvěře. "Mnoho lidí si myslí, že seznamování přes internet je jen pro zkrachovalce nebo pro lidi, kteří nejsou schopní najít partnera v normálním životě. To je náš úkol přesvědčit je, že to není něco, za co se musí stydět, ale že je to součást moderní společnosti," uvedl Matoušek.

V Německu letí online seznamování, tamní agentury párují i Čechy

V Německu letí online seznamování, tamní agentury párují i Čechy

"Je zcela normální hledat partnera více způsoby," souhlasí Brosseder. "Je to stejné, jako když lidé chtějí zhubnout. Dělají sport, hlídají si stravu, chodí po schodech a nepoužívají výtah. I v hledání partnera je vícero způsobů, jak ho najít a normální součástí toho je hledat ho i přes internet," dodal.

Jak najít ideálního partnera

Seznamky často lákají na údajně vysokou úspěšnost při hledání ideálního partnera. Některé tvrdí, že vysněný protějšek najdou pro každého třetího svého uživatele. Brosseder je vůči těmto číslům zdrženlivý. I on ale říká, že 30 až 40 procent klientů eDarling při odhlašování uvádí, že partnera našlo.

"To, jestli spolu zůstanou nebo se vezmou, už nesouvisí s námi a ani o tom nemáme detailní přehled. Z těch možná tisíců párů, které jsme 'vyprodukovali', se už vícero vzalo a mají vícero dětí. To je pro nás to nejhezčí, když dostaneme dopis nebo fotku dítěte od dvojice, která se díky nám seznámila," tvrdí Brosseder.

Že by se páry v budoucnu dávaly dohromady už jen pomocí moderních technologií, si ale nemyslí. "Osobně bych si přál, kdyby se lidé seznamovali v parcích a na diskotékách a zamilovávali se v supermarketech.

To nechceme v žádném případě nahrazovat. Věřím, že servis, který nabízíme, bude doplňkový k tomu, jak se lidé budou seznamovat. A že online seznamování bude zcela normálním způsobem hledání partnera vedle těch už používaných."

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč