Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V ruských státních médiích mají pracovat jen ruští občané

Ruští poslanci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští poslanci | foto: ČTK

MOSKVA Poslanci ruské Státní dumy chtějí už koncem příštího týdne dokončit práci nad zákonem, který by zakazoval práci ve státních médiích osobám s cizím pasem. Podle iniciátorů je smyslem této právní úpravy "zabránit diskreditaci Ruska a jeho státních orgánů".

Komentátoři opozičních médií označují připravovaný právní předpis za účelovou mstu namířenou proti populárnímu televiznímu moderátorovi.

Trnem v oku je poslancům moderátor Vladimir Pozner, který koncem prosince tvrdě odsoudil nový zákon zakazující adopce ruských dětí v amerických rodinách. Pozner, který má kromě ruského i americké a francouzské občanství, v televizi prohlásil, že zákaz adopcí vyvolal v zahraničí posměch a poslance Státní dumy označil za hlupáky.

Vyjádření vyvolalo rozhořčený odpor zákonodárců. Do čela protestů se postavili čtyři z nich, mezi nimi i Andrej Lugovoj, jehož britská justice podezírá z podílu na vraždě bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka. Poslanci zaslali Poznerovi dopis, v němž oznámili záměr prosadit nový zákon, jenž by moderátorovi znemožnil působení v médiích.

ČTĚTE DÁLE:

"Poznerův zákon" má podle iniciátorů zakázat občanům cizích zemí, aby pracovali v médiích vlastněných či finančně podporovaných státem, pokud diskreditují Rusko a jeho státní orgány. Podle šéfa poslanecké skupiny pro spolupráci občanské společnosti s bezpečnostními a tajnými službami Michaila Staršinova má být návrh právního aktu dokončen v příštím týdnu.

"Od okamžiku Poznerova výroku uplynulo už 14 dní, ale omluvy a přiznání chyby, což by byla přirozená reakce, jsme se nedočkali," prohlásil Staršinov.

Vladimír Pozner

  • Vladimir Pozner působí v ruských médiích už od sovětské éry.
  • Narodil se v Paříži do smíšené rusko-francouzské rodiny.
  • Po obsazení Francie nacistickým Německem odjela rodina do USA, odkud byl Poznerův otec po válce jako agent sovětské rozvědky vyhoštěn.
  • Od roku 1952 žije nyní devětasedmdesátiletý novinář v Moskvě.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.