Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V září skončí analogové vysílání ČT, Novy i Primy na západě Čech

Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | foto: Česká televize

PRAHA Všechny velké analogové vysílače České televize v Plzeňském a Karlovarském kraji ukončí provoz letos 30. září. ČT vypne analogové vysílače ČT1 na plzeňském Krkavci, Krašově na severu Plzeňska, Zelené hoře na Chebsku a na Klínovci na Karlovarsku.

Jejich vysílání je od pondělí označeno piktogramem v pravé dolní části obrazovky, podle něhož diváci poznají, že se musí připravit na digitální příjem.

"Podle technického plánu přechodu, nařízení vlády, budou v územní oblasti Plzeň vypnuty všechny analogové televizní vysílače velkého výkonu, a to programů komerčních i veřejné služby," uvedl Štěpán Janda z tiskového odboru televize.

Digitalizace na Plzeňsku

V oblasti Plzeň už je v provozu deset digitálních vysílačů veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT.

Západočeští diváci jej mohou přijímat ze čtyř velkých vysílačů. Od loňského srpna z Krašova (34. kanál), od října z Vraního vrchu na Domažlicku (34. kanál) a ze Zelené hory (36. kanál) a od prosince z Klínovce (36. kanál).

Posiluje je šest digitálních vysílačů malého výkonu; od konce června digitální opakovač Aš (36. kanál), od července Kraslice, Mariánské Lázně a Rotava (shodně 36. kanál) a Holoubkov a Strašice (33. kanál).

ČT ukončí provoz Krkavce (27. kanál), Krašova (31. kanál), Zelené hory (53. kanál) a Klínovce (38. kanál).

Končící analogové vysílání ČT1 je od pondělí avizováno symbolem čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky. Od středy 2. září se vedle něj začne průběžně zobrazovat také textová lišta s bližšími informacemi a několikrát denně bude do vysílání zařazován speciální spot.

Signál z analogových vysílačů Krkavec, Krašov a Klínovec využívá jako svůj zdrojový 48 analogových převaděčů ČT1 v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém i Středočeském kraji. O vypnutí těchto lokálních vysílačů nebo jejich přeladění na jiný zdrojový signál bude rozhodnuto v následujících týdnech.

Digitální síť 1 provozovaná ČT šíří vysílání ČT1, ČT2, ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě, doplňkové služby jako je teletext a stanice Českého rozhlasu.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo televizorem s digitálním tunerem. "Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu," uvedl Janda.

Zásadní potíže podle něj může způsobit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Nutná je také odborná úprava většiny  společných antén v bytových domech.

Z průzkumu národní koordinační skupiny vyplývá, že tři čtvrtiny domácností v územní oblasti Plzeň už přijímají digitální signál. Západní Čechy skončí v říjnu s přechodem na digitalizaci hned jako druhé po Praze.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!