Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

V září skončí analogové vysílání ČT, Novy i Primy na západě Čech

Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | foto: Česká televize

PRAHA Všechny velké analogové vysílače České televize v Plzeňském a Karlovarském kraji ukončí provoz letos 30. září. ČT vypne analogové vysílače ČT1 na plzeňském Krkavci, Krašově na severu Plzeňska, Zelené hoře na Chebsku a na Klínovci na Karlovarsku.

Jejich vysílání je od pondělí označeno piktogramem v pravé dolní části obrazovky, podle něhož diváci poznají, že se musí připravit na digitální příjem.

"Podle technického plánu přechodu, nařízení vlády, budou v územní oblasti Plzeň vypnuty všechny analogové televizní vysílače velkého výkonu, a to programů komerčních i veřejné služby," uvedl Štěpán Janda z tiskového odboru televize.

Digitalizace na Plzeňsku

V oblasti Plzeň už je v provozu deset digitálních vysílačů veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT.

Západočeští diváci jej mohou přijímat ze čtyř velkých vysílačů. Od loňského srpna z Krašova (34. kanál), od října z Vraního vrchu na Domažlicku (34. kanál) a ze Zelené hory (36. kanál) a od prosince z Klínovce (36. kanál).

Posiluje je šest digitálních vysílačů malého výkonu; od konce června digitální opakovač Aš (36. kanál), od července Kraslice, Mariánské Lázně a Rotava (shodně 36. kanál) a Holoubkov a Strašice (33. kanál).

ČT ukončí provoz Krkavce (27. kanál), Krašova (31. kanál), Zelené hory (53. kanál) a Klínovce (38. kanál).

Končící analogové vysílání ČT1 je od pondělí avizováno symbolem čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky. Od středy 2. září se vedle něj začne průběžně zobrazovat také textová lišta s bližšími informacemi a několikrát denně bude do vysílání zařazován speciální spot.

Signál z analogových vysílačů Krkavec, Krašov a Klínovec využívá jako svůj zdrojový 48 analogových převaděčů ČT1 v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém i Středočeském kraji. O vypnutí těchto lokálních vysílačů nebo jejich přeladění na jiný zdrojový signál bude rozhodnuto v následujících týdnech.

Digitální síť 1 provozovaná ČT šíří vysílání ČT1, ČT2, ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě, doplňkové služby jako je teletext a stanice Českého rozhlasu.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo televizorem s digitálním tunerem. "Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu," uvedl Janda.

Zásadní potíže podle něj může způsobit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Nutná je také odborná úprava většiny  společných antén v bytových domech.

Z průzkumu národní koordinační skupiny vyplývá, že tři čtvrtiny domácností v územní oblasti Plzeň už přijímají digitální signál. Západní Čechy skončí v říjnu s přechodem na digitalizaci hned jako druhé po Praze.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?