Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Včelí medvídci nejsou k mání. Pomoci mohou jen piráti

Včelí medvídci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včelí medvídci | foto: Reprofoto

PRAHA Stažení nelegální kopie je dnes prakticky jedinou cestou, jak se v Česku dá sehnat oblíbený večerníček Příběhy včelích medvídků. Tuto cestu proto volí i rodiče, kterým jinak počítačové pirátství nic neříká.

Příběhy včelích medvídků - jeden z nejoblíbenějších večerníčků - už od roku 2008 chybí v oficiální distribuci a nenajdete je ani v záplavě stovek levných DVD. Lidé si proto pohádku začali opatřovat po svém. Nelegálně.

Jeden z večerníčkovských seriálů je mezi lidmi natolik populární, že za vypálené kopie neváhají platit ani lidé, kteří jinak pirátské praktiky odmítají. To je i případ jednoho z inzerátů na internetovém bazaru iBazar.cz. "Milí rodiče, sháním pro svého nemocného synka včelí medvídky. Kdo máte doma, ozvěte se prosím," píše anonymní autorka.

Na dotaz LN přiznala, že i její problém vyřešila až nelegální kopie. "Nakonec jsem je sehnala, ale jen přepálené. Normálně si člověk koupí originálku, ale byla jsem ráda alespoň za to. Sháněla jsem je dost dlouho a originálka nebyla vůbec nikde," popsala svou anabázi za slavným večerníčkem.

Podobný přístup má i uživatel jménem Milan na další z internetových aukcí. Ten vypálené DVD s Příběhy včelích medvídků dokonce nabízí za 150 korun.

"Sám jsem je kdysi chtěl pro dceru, ale nedalo se to nikde sehnat. Už ani nevím, kde jsem k tomu přišel. Asi od kamaráda," svěřil se v telefonickém rozhovoru. Přitom tento muž zjevně nezapadá do profilu klasického počítačového piráta. "Okolo Vánoc jsem prodal jednu nebo dvě (kopie DVD), jinak moc ne. Ale dá se to kdykoli vypálit," říká.

Nelegální službu pojímá spíš jako pomoc těm, kteří podobně jako on nemohou vytouženou pohádku pro své děti získat.
"Často se setkáváme s kopírováním třeba zahraničních seriálů, které u nás nejsou k vidění. Taková díra na trhu vytváří živnou půdu pro to, aby se na ni někdo zaměřil," potvrdila Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie.

Lidem, kteří si pirátskou kopii pořídí, však podle ní reálná hrozba stíhání prakticky nehrozí. "Soustřeďujeme se na pirátské šíření, které je nekalou soutěží vůči filmům v běžné distribuci. Týká se to především novinek, u kterých jde o přímé ohrožení návratnosti investic," řekla Prchalová.

Zákon podle ní navíc dává poměrně široké možnosti, jak si kopii opatřit legálně. Lidé si totiž mohou vytvořit kopii pro vlastní potřebu, a to i z jiné kopie.

Podle České televize, která je držitelkou licence, se navíc fanoušci seriálu svého oblíbeného pořadu již brzy dočkají. "Seriál Včelí medvídci je v edičním plánu zařazen na první pololetí tohoto roku, vyjde v rámci Edice České televize," řekl mluvčí veřejnoprávního média Ladislav Šticha.

Důvod, proč s koncem roku 2007 musela s prodejem DVD skončit společnost Bonton, komentovat nechtěl. "Ke smluvním vztahům s obchodními partnery se Česká televize nevyjadřuje," řekl jen.

Večerníčky jsou dlouhodobě nejprodávanějším programem České televize. Kromě všech evropských zemí se dostaly i do Austrálie, Malajsie, Spojených arabských emirátů, Japonska, Číny, Indonésie, Zimbabwe, Keni či na Island.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...