Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vedení chyby Událostí nevidí, zní z Rady ČT

Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová. | foto: ČTK

PRAHA Startem nových Událostí v dubnu letošního roku si generální ředitel Petr Dvořák sliboval nárůst diváků. Jejich počet však spíše stagnuje a nová podoba pořadu čelí kritice i z řad odborníků.

Radní ČT nyní po Petrovi Dvořákovi žádají, aby jim za měsíc předložil analýzu, kde Události zhodnotí. „S tak razantní změnou Událostí jsme to asi přepískli, divák veřejnoprávní televize je zřejmě konzervativnější více, než vedení čekalo,“ řekl radní Jan Prokeš.

ČTĚTE TAKÉ:


Někteří členové jsou v kritice ještě ostřejší. „Problém je, že management si nechce připustit, že je něco špatně, že nechce vidět chyby,“ uvedl místopředseda Rady ČT Jiří Kratochvíl. „Obecně je za tu relaci a její chyby vždy zodpovědný ten, kdo ji vede,“ rýpl si Kratochvíl do ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala.

Ten se ale včera o Událostech nechtěl bavit. Z televize navíc prosakují zprávy, že viníka hledají jinde. „Vedení zpravodajství si myslí, že sledovanost zpráv neroste zejména kvůli špatnému obrazu v médiích,“ zdůvodnil mlčenlivost Šámala dobře informovaný zdroj z ČT.

V období od ledna do poloviny května loňského roku měly Události dohromady na kanálu ČT1 a ČT24 podíl sledovanosti 22,74 procenta všech lidí sledujících televizi, letos to za stejné období bylo 21,66 procenta. V obou případech to znamená lehce přes 700 tisíc diváků.

ČTĚTE VÍCE:

Při svém nástupu do funkce přitom generální ředitel plánoval Událostmi „vykrýt třetinu trhu“. Jak Dvořák, tak Šámal navíc avizovali, že v budoucnu na ČT1 a ČT24 nechtějí v čase večerních zpráv paralelně stejný program.

Takovým krokem by sledovanost hlavní zpravodajské relace pravděpodobně ještě o něco klesla. Vedení ČT tvrdí, že na vyřknutí jakéhokoliv soudu je příliš brzy. „Důkladnější hodnocení a reflexi chceme provést v rozmezí tří až šesti měsíců,“ řekla LN mluvčí televize Michaela Fričová. Problémem je podle ní také to, že výkonnost zpravodajství zasáhl například šampionát v ledním hokeji.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Většina radních na dotaz LN reagovala tak, že nová podoba Událostí budí přinejmenším rozpaky. Dvořák ale upozorňuje, že podle zákona Rada nesmí mluvit do obsahu jednotlivých pořadů. „Samozřejmě reagujeme na ohlasy diváků a s vedením zpravodajství diskutujeme o drobných formátových a zejména obsahových úpravách,“ hájil se před radními ředitel Dvořák.

Podle informací LN vedení televize uvažuje například o variantě mírně zkrátit stopáž Událostí, která je nyní 48 minut. Dvořák to však včera na dotaz popřel. Odmítl také prezentovat analýzu Událostí před veřejností. „Nechceme vyzrazovat strategii konkurenci,“ vysvětlil.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...