11. dubna 2017 11:52, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Prezidentův mluvčí obvinil v Senátu ČT, že nahrává liberální levici a je neobjektivní

„Česká televize vytváří falešný dojem plurality a objektivity,“ prohlásil mluvčí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Česká televize vytváří falešný dojem plurality a objektivity,“ prohlásil mluvčí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA „Česká televize vytváří falešný dojem plurality a objektivity,“ prohlásil mluvčí prezidenta na konferenci v Senátu věnované České televizi. Pořadatel konference senátor Jan Veleba si postěžoval, že zástupci veřejnoprávní televize mezi řečníky nebyli. Kritiku mezi přednášejícími sklidila ČT za údajnou neobjektivnost, přeceňovanost ve volbách i monopol pro moderátora Václava Moravce.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček obvinil Českou televizi, že ve zpravodajství i diskusních pořadech nahrává liberální levici, která je podle něj zastoupena ve všech stranách. Veřejnoprávní televize tak vytváří falešný dojem objektivity, zatímco je kritická vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi.

„Česká televize vytváří falešný dojem plurality a objektivity,“ prohlásil mluvčí. Podle něj ve zpravodajství ČT vládne názorová stádnost. Prostor dostávají zastánci takzvané liberální levice, dříve nepolitické politiky, kteří se nacházejí takřka v každé parlamentní straně a které spojuje kritika hlavy státu nebo Babiše.

Jako příklad uvedl Ovčáček zpravodajství ČT z volby amerického prezidenta, které podle něj prosazovalo Hillary Clintonovou. Kritizoval reportáž o klinice čínské medicíny, neboť v ní záměrně nebylo uvedeno jméno advokáta Radka Pokorného blízkého premiérovi, a také pořad z cyklu Galerie elity národa, v němž byl představen tehdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš, nyní jeden ze Zemanových rivalů v prezidentské volbě.

Konference s nazvem Role Ceske televize v nasi spolecnosti
V úterý 11. dubna se konala konference s názvem Role České televize v naší...

„Česká televize bude nadále ingerovat, postupovat tímto způsobem i v případě prezidentských voleb, i v případě voleb do Poslanecké sněmovny,“ varoval mluvčí, který byl podle svých slov na konferenci prezidentem vyslán a o příspěvku s ním mluvil.

Na výtku jednoho z novinářů, že předchozí vystoupení nepřipomínalo projev úředníka, jako spíše politika odpověděl Ovčáček, že nehodlá kandidovat za žádnou politickou stranu.

Ekonom Radek Žádník na konferenci kritizoval to, že ČT od roku 2012 dosahuje vyrovnaného hospodaření díky přebytkům z předchozích let. Veřejnoprávní televize podle Víta Juhaňáka z ČT peníze v posledních letech šetřila a peníze použila na investiční projekty (nové televizní studio v Brně, digitální technologie) v souladu s plánem schváleným Radou ČT.

O ČT bez zástupců televize

Předseda pořádajícího Klubu nezávislých senátorů a také prozemanovské Strany práv občanů Jan Veleba si postěžoval na to, že se na konferenci nedostavil žádný z představitelů ČT, i když byli pozváni. Uvedl, že se v návaznosti na kritiku České televize nechystá k předložení nějakého zákona.

Před dvěma lety zemanovci v Senátu neúspěšně požadovali uspořádat podobné slyšení kvůli novele, podle níž ČT i Český rozhlas neměly mít nárok na koncesionářské poplatky od těch, o kom by uveřejnily nepravdivou informaci.

Po brífinku se senátorem Velebou a mluvčím prezidenta pokračovala v sále další část konference. Mezi dalšími hosty byl Petr Žantovský, který hovořil o boji ČT proti novým médiím.

Přeceňovaná televize

ČT podle Žantovského sebe prezentuje jako elitní vrstvu seriózní žurnalistky. Tento status jí prý i nadále věří vrcholoví politici, postěžoval si dlouhodobý kritik a pedagog. Mnozí politici podle něj také přeceňují význam televize před volbami.

Podle dalšího z přednášejících, bezpečnostního analytika Jana Schneidera, je například pořad Otázky Václava Moravce tragický. Česká televize by prý neměla udělovat monopol jednomu moderátorovi, tedy Václavu Moravci.

Pořad pojmenovaný po moderátorovi dle něj patří na komerční médium. Veřejnoprávní médium by něco takového nemělo dovolit, dodal bezpečnostní analytik. Podle něj by také měla televize odepřít identitu teroristům.

Poslední z hostů, hudebník a spisovatel, Petr Štěpánek, kritikou České televize nešetřil. V závěru svého výstupu nazval veřejnoprávní televizi „zločineckou institucí.“ „ČT je hlásná trouba jedné skupiny. Říkejme jí třeba eurohujerská,“ uvedl v Senátu před hosty Štěpánek.

Šárka Kabátová, mhMartin Hampejs, ČTK
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!