Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Velké analogové vysílače ČT ve středních Čechách skončí v říjnu

ČT vypne na konci října všechny velké analogové vysílače ve středních Čechách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČT vypne na konci října všechny velké analogové vysílače ve středních Čechách. | foto: ČTK

PRAHA K poslednímu říjnu ukončí provoz všechny velké analogové vysílače České televize (ČT) ve středních Čechách ukončí. ČT vypne vysílače na Cukráku, Mezivratech a vrchu Praha u Příbrami. Jejich vysílání je od 1. září označené piktogramem, který upozorňuje na to, že se diváci musejí připravit na digitální příjem, řekl ČTK Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.

Od pondělí 5. října se na televizní obrazovce vedle piktogramu začne průběžně zobrazovat také textová lišta s bližšími informacemi. Několikrát denně bude do vysílání zařazován také speciální spot.

Signál z analogových vysílačů Cukrák, Mezivrata a vrch Praha využívá 37 analogových převaděčů ČT1 a ČT2 ve Středočeském, Jihočeském, Ústeckém a Plzeňském kraji a na Vysočině. O jejich vypnutí či přeladění na jiný zdrojový signál bude rozhodnuto v následujících týdnech. Česká televize bude o postupu individuálně informovat dotčené obce, dodal Janda.

V územní oblasti Praha už jsou v provozu tři digitální vysílače veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT. Vysílají na 53. kanálu.

Síť 1 provozovaná ČT šíří vysílání ČT1, ČT2, ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě a doplňkové služby, jako je teletext a stanice Českého rozhlasu. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu, uvedl Janda. Zásadní potíže podle něj může způsobit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....