18. května 2015 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Řekové našli peníze na televizi. Spustí zrušený veřejnoprávní kanál

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY V Řecku začne příští týden po rok a půl trvající přestávce opět vysílat veřejnoprávní stanice ERT. V roce 2013 ukončila činnost kvůli úsporám. O obnovení vysílání rozhodl levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase už v únoru, koncem dubna tento krok schválil parlament.

Do éteru se stanice ERT vrátí v pondělí 25. května.

Provoz rozhlasové a televizní společnosti ERT řecká vláda každoročně financovala částkou kolem 300 milionů eur (8,2 miliardy korun). 

O odpojení stanice rozhodl v červnu 2013 tehdejší premiér Antonis Samaras s cílem snížit v ní počet zaměstnanců a zajistit úspory. Samarasův krok ale vyvolal silné protesty v Řecku i v zahraničí a vedl bezmála k rozpadu vlády.

DĚNÍ V ŘECKU:

Aténské ústředí společnosti ERT následně okupovala část stávkujících zaměstnanců, kteří s podporou odborů změny odmítali. Novináři pokračovali ve vysílání prostřednictvím internetu a do konce října i přes družicový signál díky spolupráci s Evropskou vysílací unií. 

Na začátku listopadu 2013 ale zásahová komanda řecké policie budovu ERT obsadila a přinutila k opuštění objektu všechny pracovníky, kteří se tam do té doby i bez státních financí snažili vysílat.

Nástupkyní stanice ERT se v roce 2014 stala společnost NERIT, která má asi 500 zaměstnanců, tedy méně než pětinu ve srovnání s ERT. NERIT by nyní měla být sloučena nebo pohlcena ERT.

Vláda uvedla, že najme zpět všech téměř 2500 zaměstnanců, které propustila po ukončení provozu ERT, včetně 600 novinářů. Roční náklady mají činit 30 milionů eur a vláda je chce získat z výběru poplatků, které mají činit pro každou domácnost tři eura (asi 80 korun) za měsíc.

Lidovky.cz, ČTK