17. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jsme na tištěná média zvyklí, tvrdí polovina uživatelů internetu

Noviny (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tištěná média před jejich elektronickou verzí hodlá i nadále upřednostňovat víc než polovina (56 procent) internetových uživatelů. Jako hlavní důvod uvádějí, že si na tištěné noviny a časopisy zvykli, roli podle nich hraje také pohodlnost. Vyplývá to z průzkumu Media projekt Online, který pro Unii vydavatelů provedly agentury Median a STEM/MARK.

K tištěným médiím se podle průzkumu upínají především lidé důchodového a předdůchodového věku, ale také úředníci, tři pětiny vyšších manažerů a víc než polovina lidí s vysokoškolským vzděláním. K hlavním argumentům, které uvádějí proti přechodu na elektronickou platformu, jsou dlouhodobý návyk na četbu tištěných titulů, pohodlnost a nezájem o nové technologie, ale také problém se čtením na obrazovce. Mezi méně častými námitkami byla i nemožnost archivovat si titul ve fyzické podobě.

Naopak přechodu na elektronickou verzi se do budoucna nebrání třetina čtenářů tištěných médií. Na čtení elektronických verzí zcela přešla asi tři procenta dotázaných.

Za informace na internetu se většině platit nechce

Průzkum se rovněž věnoval otázce, jak jsou lidé ochotni za informace na webu platit. Drtivá většina (94 procent) uvedla, že na internetu za informace neplatí, čtyři procenta výjimečně a jen dvě procenta pravidelně. Do budoucna je ochotno vydávat peníze za čtení na internetu osm procent lidí, asi desetina o tom nemá jasno a zhruba čtyři pětiny to neplánují.

"Nás to moc nepřekvapilo. To, že většina lidí chce informace na internetu zadarmo je fenomén, který není jen u nás," řekl na dnešní prezentaci předseda představenstva sekce časopisů v Unii vydavatelů a šéf Business Media CZ Tomáš Tkačík. Většímu zájmu o elektronickou verzi podle něj zatím brání i rozšíření tabletů, které je na úrovni deseti procent populace, což odpovídá celkem 800.000 tabletů.

Podle průzkumu je ve skupině lidí, kteří by za informace platili, největší zájem o odborné informace z oboru. Uživatelé by si také připlatili za údaje nutné k podnikání nebo spotřebitelské testy.

Vede zpravodajství

Průzkum ukázal, že lidé na webu hledají hlavně zpravodajství z Česka a ze světa, dále zábavu a informace o zboží. Méně početná skupina (17 procent) uvedla, že hledá přímo články převzaté z tištěných médií. Zpravodajské servery pravidelně navštěvují dvě třetiny internetové populace.

Podle autorů průzkumu lze usuzovat, že tisk i elektronické verze vedle sebe budou existovat i v budoucnu. Nyní je obecně návštěvnost elektronických médií poměrně slabá a většímu rozvoji brání zejména nízká ochota za obsah platit. Větší potenciál tak lze podle nich spatřovat především v návštěvnosti webů zdarma.

Přístup k internetu mají v Česku tři čtvrtiny populace 12 až 79 let, z toho zhruba 40 procent má čtecí zařízení jako smartphone, čtečku nebo tablet. Placené elektronické verze čte jedno procento této internetové populace, proti tomu 85 procent čte nějaký periodický tisk.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz