13. února 2012 14:25, aktualizováno  15:32 Lidovky.cz > Byznys > Média

Video boduje. Voda v mrazu zmrzne, objevila reportérka

Reportérka zjistila, že voda při -15 stupních zmrzne.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reportérka zjistila, že voda při -15 stupních zmrzne. | foto: TV Nova

PRAHA UVNITŘ VIDEO. Co se stane, když v minus 15 stupních nalijete do nádoby vodu a necháte ji dvě a půl hodiny stát ladem? Bezmála 200 tisíc diváků, kteří na internetu viděli záznam reportáže TV Nova, už to ví.

Akční reportérka v přímém přenosu ze Šumavy popisuje, jak venku mrzne. Aby svá slova doložila, před objektivem kamery udělá "takový malý pokus". Do nádoby nalije vodu s tím, že napjatí diváci si budou muset do Televizních novin počkat, co se s tekutinou stane. 

ČTĚTE TAKÉ:


Za dvě a půl hodiny drama vrcholí, když redaktorka šokovaným divákům předvede, že voda v nádobě zmrzla na kámen. "A bude prý hůř," končí svůj vstup zlověstně. Druhý vstup korunují dva polonazí mladíci, kteří prochází za zády novinářky. 


Reportáž by nejspíš skončila zapomenuta, kdyby ji někdo pohotově neumístil na server Youtube. Tam už ji vidělo skoro 200 tisíc lidí, podle nichž to televize svým důrazem na infotainment tentokrát přepískla.

Převažující názor ostatně dokládá už název videa "TV Nova si o lidech myslí že jsou úplní idioti. Co se stane z vody když je -15°C?". "Krevety s kapučínem," zněl například jeden z tipů. "Proměnila vodu v kámen! Upalte ji, čarodějnici," utahuje si z "objevného" videa další divák. Někteří se podivují, proč z vody nevzniklo kakao nebo pomerančový džus.

Infotainment

Termín infotainment vznikl v americké žurnalistice 70. let minulého století. Infotainment se rozvíjí v souvislosti s rozvojem kabelových televizí v USA a s potřebou získat pozornost publika. Termín se skládá ze slov - information (informace) a entertainment (pobavení, zábava).

Jednalo se o nový trend ve zpravodajství, stojící na podávání zpráv zábavnou formou. Zábava zpříjemňuje trávení volného času a stejně tak zábavné podání (infotainment) zpřístupňuje zpravodajství, většinou nudné a suché, širšímu publiku. Důvodem tzv. zezábavňování zpráv, typického pro komerční média, je zisk. Zábava na sebe nabaluje více diváků, proto dochází k vyšší míře inzerentů. V Česku je za průkopníka infotainmentu považována právě TV Nova.


Jiní však nebyli tak smířliví. "Tenhle trapnej pokus pro diváky ve věku 3-6 let si mohla odpustit," zlobí se jeden z nich. "Jo, evidentně jsme idioti, dle mínění Novy," přidává se další. "Zbývá otázka, co by se s vodou stalo při minus 40 stupních," spekuluje v nadsázce uživatel s přezdívkou mightyarchanger.

Video sbírá body i za hranicemi, ke zhlédnutí je totiž s anglickými titulky pod názvem "Czech TV Station Nova - Idiotic Report on Water Turning into Ice ".

Slavné i v zahraničí

Nestává se často, aby se příspěvěk s tematikou z Česka objevil také na hojně navštěvovaném humoristickém serveru 9gag.com. Video se šokujícím objevem se však prosadilo i tam.

Komentář k televizní reportáži v angličtině zní: „Voda při -15 °C zmrzne? Co je tohle za čáry?“ Podívejte se:

ogoOndřej Golis, mevMartin Nevyhoštěný

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.