10. května 2018 15:29 Lidovky.cz > Byznys > Média

Virem z internetu byl v 1. čtvrtletí napadený každý šestý Čech

Celkem 16 procent Čechů bylo v prvním čtvrtletí napadeno na internetu virem nebo jiným škodlivým programem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkem 16 procent Čechů bylo v prvním čtvrtletí napadeno na internetu virem nebo jiným škodlivým programem. | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 16 procent Čechů bylo v prvním čtvrtletí napadeno na internetu virem nebo jiným škodlivým programem. Česká republika se tak řadí na 127. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu. První Alžírsko má podíl napadených uživatelů přes 46 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky Lab.

Tyto útoky nejčastěji využívají techniku sociálního inženýrství, která vyžaduje aktivní zapojení uživatele. Kyberzločinci ho za použití různých technik přimějí ke stažení zákeřného souboru, o kterém si myslí, že je legálním programem.

Více než čtvrtina Čechů čelila na začátku roku útoku škodlivého programu z přenosných zařízení, jako jsou USB disky, CD nebo DVD. Největší měrou se na této statistice bezpečnostních incidentů podílejí viry a červy. Nejvyšší procento napadených uživatelů offline malwarovými metodami zaznamenal Afghánistán (73,7 procenta).

Z ČR pocházelo 0,16 procenta počítačových útoků, což zemi řadí na 25. místo na světě. Z tuzemska zároveň pocházelo 0,3 procenta nevyžádané pošty, což znamenalo 45. místo. Mezi státy, na které nejvíce cílil spam pocházející z ČR, patřily USA, Polsko, Brazílie a Rusko.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!