Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vláda na Srí Lance cenzuruje webové stránky

Internet (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KOLOMBO Vláda na Srí Lance nařídila povinnou registraci všech webových stránek zabývajících se záležitostmi ostrovního státu. Pokud takové stránky nebudou registrovány vládou, hrozí provozovatelům právní postih.

V posledních dnech bylo zablokováno několik serverů, které se nevhodně vyjadřovaly na adresu prezidenta Mahindy Radžapakse. Přístup byl zablokován nejméně na šesti nových portálech. Média proti vládnímu kroku protestovala a někteří jej považují za nedemokratický.

Internetová cenzura na Srí Lance

Jak připomíná BBC, Srí Lanka má za sebou dlouhou historii internetové cenzury. Protamilský server Tamilnet je téměř trvale blokovaný od roku 2007, zatímco některé servery kritizující vládu bývají blokovány a za čas opět odblokovány.

Místní zákony přitom tisku nezakazují vyjadřovat se kriticky k vládním představitelům.

Jednou z blokovaných stránek je portál hlavní opoziční Sjednocené národní strany, která je sinhálskou pravicovou stranou hájící demokracii.

Ministerstvo pro média uvedlo, že stránky byly zablokovány kvůli pomluvám prezidenta, ministrů a vysokých vládních představitelů. Opozice však postup považuje za absurdní a chování vlády označuje za paranoidní. Trochu zkušenější uživatelé počítačů jsou schopni se na zakázané stránky dostat přes proxy server.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!