Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vláda odsouhlasila Kocábovy návrhy, jak zmírnit náhubkový zákon

Michael Kocáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kocáb | foto: Lidové noviny

PRAHA Nedávno přijatý tzv. náhubkový zákon, který zavedl přísné tresty za zveřejňování některých informací, by teoreticky mohl ještě před předčasnými říjnovými volbami doznat zmírňujících změn.

Ty připravil ministr pro lidská práva Michael Kocába a vláda je na své dnešní schůzi odsouhlasila, informuje o tom agentura ČTK s odvoláním na zdroj dobře obeznámený s jednáním kabinetu. Kocáb přitom také navrhl, aby poslanci změny přijali na své zářijové schůzi ve zrychleném režimu, už v prvním čtení.

Novela několika právních norem připravená Kocábem navrhuje například pro publikování informací o osobách účastných na trestním řízení novou výjimku v podobě "veřejného zájmu a účinné ochrany společnosti", která umožní jinak utajované informace zveřejnit.

Zavedení institutu veřejného zájmu bude znamenat, že novináři už nebudou moci být trestáni za zveřejnění některých informací. Případ od případu by totiž musely až soudy rozhodnout, zda byl v konkrétní kauze silnější veřejný zájem nebo právo na ochranu soukromí dotčených osob.

Nyní platná podoba zákona zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Média ale kritizovala především podle nich příliš tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionovou pokutu.

Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí, kde bývá vnímán jako zásah do svobody projevu. Pokud novelu schválí i parlament, měla by začít platit od 1. ledna 2010.

Kocáb sám si přeje, aby vláda poslance požádala o rychlé projednání tak, aby nemusela čekat na nové obsazení sněmovny až po říjnových parlamentních volbách. Dolní komora už ale před prázdninami odmítla na program schůze zařadit obdobnou poslaneckou novelu.

Premiér Fischer se sešel se šéfredaktory některých médií nad náhubkovým zákonem koncem května, slíbil nápravu a úkol přidělil Kocábovi. Uvedl tehdy, že novelu nechá jako "odkaz" politickému kabinetu, který ji ve Strakově akademii po říjnových volbách nahradí.

S šéfredaktory některých médií se Kocáb sešel i toto úterý. Podle
šéfredaktora deníku MF DNES Roberta Čásenského Kocáb na setkání představil dnes přijatou novelu, při jejíž přípravě prý vycházel z připomínek právníků jednotlivých vydavatelství a televizí.

"Obecně však platí, že úplně nejlepší řešení by z pohledu novinářů nebo aspoň mého bylo, kdyby Ústavní soud celý náhubkový zákon poslal ke dnu," podotkl Čásenský.

U trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji pocházejícími z činnosti veřejné moci Kocábova novela navrhuje v trestním zákoníku zrušit nedbalostní skutkovou podstatu. Za použití údajů by tak byli trestáni pouze ti, kdo je zveřejní úmyslně a budou vědět, že byly shromážděny v souvislosti s výkonem veřejné moci.

U osob, které mají primárně povinnost chránit osobní údaje na základě mlčenlivosti a které se k nim dostanou při výkonu svého povolání, zaměstnání či funkce, bude nedbalostní skutková
podstata zachována.

Vládou přijatý návrh počítá se snížením pokuty za daný přestupek u fyzických osob, a to na maximálně 200 tisíc korun, respektive milion korun, pokud je skutek spáchán tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem. Tato změna má být zakotvena v zákoně o ochraně osobních údajů.

Vládní novela trestního řádu navrhuje také omezit okruh trestných činů, jejichž oběti nad 18 let by byly chráněny, a to na vyjmenované trestné činy, které mohou zasahovat do lidské důstojnosti či jejichž oběti mohou být zveřejněním informací o trestném činu obzvláště zasaženy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz