Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vládní aplikace, která hlídá ženy v Saúdské Arábii. Google a Apple v podstatě napomáhají šmírování

Google. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. | foto: Reuters

RIJÁD/PRAHA Společnosti Google a Apple čelí kritice kvůli aplikaci Absher, kterou používají uživatelé v Saúdské Arábii. Absher je vládní aplikace určená zejména k běžným úkonům na úřadech. Saúdové díky ni mohou například platit pokuty za parkování, vyřídit si nové doklady či zaregistrovat nové vozidlo. Kromě toho ale umožňuje mužům hlídat své ženy a zakázat jim cestování.

Saúdská Arábie se snaží na první pohled působit jako svobodná země. K lepší vizitce ji například mělo posloužit to, že loni v létě stát umožnil vlastnit řidičský průkaz i ženám. Ani tento počin ale Saúdské Arábii příliš nepomohl, objevila se totiž nová kauza. Společně se společnostmi Google a Apple momentálně země Středního východu čelí vlně kritiky. Důvodem je aplikace Absher. Ta značně omezuje svobodu žen v zemi, nutno však podotknout, že podle tamních zákonů legálně.

Obě zmiňované americké firmy byly požádány organizacemi pro lidská práva - například Amnesty International či Human Rights Watch, aby aplikaci stáhly ze své nabídky a neumožnili tak Saudúm stažení z Google Play či Apple Store. Firmy tak ale neučinily.

Podle výzkumnice z Amnesty International Dana Ahmed je aplikace další ukázkou toho, jak vláda v Saúdské Arábii vytváří nástroje k omezení ženských práv. „Aplikace omezuje jejich pohyb a opět upozorňuje na zneklidňující systém diskriminace,“ uvedla pro web Insider.

Muži si ve vládní aplikaci mohou zaregistrovat pas svojí ženy a udělovat jim oprvávnění k tomu, jak moc mohou cestovat. Určí například maximální počet jízd a jak dlohou dobu mohou strávit na cestách. Právo odcestovat mohou rovněž ženě kdykoliv odepřít. Může tak dojít i k zadržení na letišti.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....