Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vlivná Češka v Sýrii má jít podle zákona do penze. Zemanovi se to ale nelíbí

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA  Když se Američané či Britové ocitnou v Sýrii v úzkých, jejich blízcí i vlády spoléhají na pomoc Evy Filipi. Česká velvyslankyně v Damašku už třetím rokem zastupuje nejen zájmy občanů Evropské unie, ale i Spojených států. A to v zemi, která je zmítána brutálním konfliktem mezi režimem prezidenta Baššára Asada a povstalci, včetně radikálů z Islámského státu.

Navzdory exkluzivnímu postavení Filipi i jejím výjimečným kontaktům ministerstvo zahraničí hodlá světově respektovanou diplomatku ze Sýrie stáhnout. Odvolává se přitom na platné znění služebního zákona, podle kterého státní zaměstnanci nesmějí být starší 70 let.

„Ve služebním zákoně je podmínka 70 let, kterou bohužel paní velvyslankyně Filipi překračuje,“ potvrdila LN Michaela Lagronová, mluvčí resortu zahraničí. Podle ní se nicméně hledají způsoby, jak zajistit nejen adekvátní náhradu, ale i nové uplatnění pro samotnou Filipi.

Odvolání špičkové diplomatky udivuje prezidenta Miloše Zemana. Podle zdrojů LN je dokonce odhodlán stáhnutí Filipi z Damašku zablokovat.

Dále v úterních LN najdete:

Jsem chuďas, píše Světlík soudu

Kde mám asi vzít necelé dvě miliardy? Ve zkratce takovou argumentaci zvolil u soudu přední český podnikatel Jan Světlík, vládce ostravského strojírenského holdingu Vítkovice.

Tam bojuje proti svému úhlavnímu nepříteli, dalšímu miliardáři Davidu Beranovi, jemuž právě tuto částku přiřknul v boji o akcie Vítkovic arbitrážní verdikt z poloviny prázdnin.

Světlík po Obvodním soudu Prahy 1 chce dvě věci. Zrušit verdikt arbitrů Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře, který je podle ostravského magnáta vylhaný, a tudíž neplatný. Konkrétní důkaz soudu zatím ale nedodal. A než soud rozhodne, Světlík by rád, aby odložil vykonatelnost rozhodčího nálezu. Splatnost vysouzených 1,69 miliardy i s úroky – celkem více než 1,8 miliardy korun – už vypršela. Světlík měl zaplatit tři dny poté, co nález vešel v platnost. Lhůta vypršela 9. září.

Tsipras i Corbyn: ultralevice sbírá body

Šéf řecké Syrizy Alexis Tsipras sice kvůli ústupkům věřitelů přišel o část voličů, přesto ve volbách zvítězil. V boji proti evropské politice úspor bude mít hned několik krajně levicových spojenců.

Víkendové vítězství Syrizy v řeckých parlamentních volbách potvrzuje trend, který v posledních měsících zažívá západní levice – vzestup radikálních a neokoukaných lídrů, kteří porážejí zavedené socialistické vůdce. Triumf krajní levice zažila kromě Řecka i Británie s nástupem Jeremyho Corbyna do čela labouristické strany a ve stejný scénář věří i španělské hnutí Podemos pod vedením Pabla Iglesiase.

  • Příloha AKADEMIE

Cesta k platu snů vede přes VŠ

Vysokoškolákům, kteří vstupují na trh práce, sebevědomí nechybí. Požadují nejen více peněz, ale i benefity

  • ROZHOVOR

Bakalářský diplom nestačí, práci v oboru najdou jen magistři

Studenti upřednostňují humanitní školy. Podle rektora VŠCHT Karla Melzocha je od chemie odrazuje vyšší náročnost

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?