Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vlna vyhazovů napříč Zimbabwe: místní vysílací společnost propustila téměř 300 lidí

Místní pročítají zimbabwské noviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní pročítají zimbabwské noviny. | foto: Reuters

HARARE Zimbabwská státní vysílací společnost propustila tento týden téměř 300 svých zaměstnanců, mezi nimi novináře i manažery. Stalo se tak poté, co bylo vydáno nařízení umožňující propouštět zaměstnance bez nároku na odstupné. Od jeho přijetí takto přitom přišlo v krizi zmítané zemi o práci až 20 tisíc lidí.

Nařízení Nejvyššího soudu, díky němuž mohou nyní zimbabwské společnosti jednodušeji vypovědět svým zaměstnancům smlouvu, začalo platit 17. července. Od té doby o práci přišlo již přes 20 tisíc lidí. A číslo každým dnem roste. Podle Zimbabwské federace odborových svazů je toto nařízení šílenost, píše server BBC

Rozdávání výpovědí se přitom ve velké míře dotklo sdělovacích prostředků. Tak například, kvůli propuštění všech svých zaměstnanců muselo skončit rádio Voice of Zimbabwe. K zániku zřejmě spěje i existence televizní stanice provozované rovněž právě Státní vysílací společností. 

K radikálnímu kroku se uchýlila i další mediální, státem vlastněná společnost Zimpapers vydávající několik tištěných titulů. Ta dle serveru Daily News ke konci příštího týdne propustí až 150 lidí. Samotní členové redakce přitom propuštění berou jako zradu a obviňují společnost z pokrytectví. „Všichni jsme mysleli, že jsme mimo nebezpečí, protože jsme byli po několik týdnů pod tlakem, abychom psali nepříjemné články o společnostech, které se rozhodly takto šetřit,“ svěřil své rozhořčení jeden z členů redakce listu Daily News.

Současná situace přitom vyvolává ve státě na jihovýchodě Afriky nepokoje. Proti masivnímu rozdávání výpovědí již o víkendu protestovala místní unie pracujících. Protestní pochod musela zastavit až těžce vyzbrojená policie.

Zimbabwskou ekonomikou již delší dobu zmítá krize, která nutí podniky šetřit. Nařízení, které vydal Nejvyšší soud, jim tak v podstatě otevřelo cesto k efektivním a bezbolestným úsporám.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....