Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vojenská policie vrátila ČT poslední věci zabavené komandem

Vojenská policie zasahuje v České televizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská policie zasahuje v České televizi | foto: ČTK

PRAHA Vojenská policie vrátila České televizi (ČT) poslední materiály, které zabavila předminulý týden při zásahu v budově zpravodajství. Oznámil to mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím, že žádná věc nepatří mezi důkazy v prověřování možného ohrožení utajované informace.

Většinu zajištěných dokumentů vrátili policisté již ve středu na příkaz státního zástupce, podle kterého Vojenská policie při prohlídce pochybila.

Vojáci na Kavčích horách

Ozbrojení policisté v pátek 11. března prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů.

Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Dokumenty zabavené Richardu Samkovi a Luboši Rosímu vrátili policisté, aniž je zkoumali. Do dnešního dne si ponechali jen některé z Rožánkových věcí.

"Žádný z předmětů zabavených Karlu Rožánkovi nebyl vyhodnocen jako důkaz v trestním řízení," uvedl Šticha. Policisté podle něj žádný dokument, jak byl popsán v soudním povolení, nenalezli. Vrácením všech materiálů prý potvrdili, že se při zásahu mýlili.

Pochybení nalezl již dříve státní zástupce, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce. Uvedl, že policisté zabavili mnohem více dokumentů, než jim povolil.

ČT: Podáme ústavní stížnost

Chyby při zákroku uznal také pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer, minulé úterý dočasně zprostil služby velitele akce Pavla Marečka.

Na půdě parlamentu

Kauza se minulý týden dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla.

V úterý má zákrok Vojenské policie vysvětlit ministr obrany sněmovnímu brannému a bezpečnostnímu výboru.

Inspekce Vojenské policie zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku.

Ministr již předtím kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka, i on považuje postup policistů za neadekvátní.

Česká televize plánuje podat kvůli zásahu Vojenské policie tento týden ústavní stížnost.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?