Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Volba ředitele ČT je neprůhledná, stěžují si odbory

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Do volby generálního ředitele České televize promluvil další hlas. Podle odborů je dosavadní volba neprůhledná a pochybnosti budí zvolení některých kandidátů do finálové pětky.

Odborářům ČT vadí zejména jméno bývalého marketingového ředitele Tv Prima Jana Svobody nebo šéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče. Podle odborů lidé z okolí Jiřího Janečka televizi dlouhodobě destabilizují.

ČTĚTE TAKÉ:

"První kolo přineslo více otázek než odpovědí, neboť Rada ČT nepochopitelným způsobem porušuje pravidla, která sama předem nastavila," napsali odboráři, které zastupuje předák Antonín Dekoj ve společném prohlášení. Rada podle nich nekladla důraz na projekty kandidátů, ale více ji zajímala jiná kritéria. Vadí jim i to, že panují pochybnosti nad vzděláním kandidáta Jana Svobody.

"Jeden z kandidátů není schopen doložit požadované vysokoškolské vzdělání podle zákona o vysokých školách," zlobí se odboráři. Svoboda totiž na brněnské vysoké škole získal titul MBA., který není ekvivalentem českého vysokoškolského Mgr.

"Mohu potvrdit, že jmenovaný úspěšně absolvoval  MBA na naší vysoké škole, která je řádně akreditována dle českého práva.  Problém je v tom, že studium  MBA není zatím v ČR zahrnuto do Zákona o vysokých školách a tak MBA poskytujeme na základě zahraniční akreditace," brání Svobodu rektor školy Brno International  Business School Miloslav Keřkovský.

Pětice finalistů

Rada České televize zvolila minulý týden pět finalistů volby generálního ředitele České televize. Jsou jimi bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel TV Óčko Hynek Chudárek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek, někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč.

"Mně se také ne každý kandidát líbí, ale jde o demokratickou volbu, která takto funguje. Ze strany odborářu jde podle mého názoru o čistý lobbing," řekla LN místopředsedkyně rady Dana Eklová.

Odbory dále daly najevo, že si jako nového ředitele nepřejí nikoho z kliky současného vedení.

"Proč Rada ČT, deklarující nutnou změnu ve vedení ČT, vybrala do pětice finalistů kandidáta, který je dlouhou dobu součástí dnešního managementu, tzv. týmu Jiřího Janečka, který přispívá k destabilizaci a ke komercionalizaci televize veřejné služby a uvnitř ČT nemá absolutně žádný kredit?" ptá se Dekoj za odbory v prohlášení.

Zároveň požadují, aby radní volili veřejnou a nikoliv tajnou volbou, která nahrává zákulisním spekulacím. První kolo volby kritizoval pro LN i novopečený předseda Rady ČT Milan Uhde.

ČTĚTE TAKÉBiolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...