14. dubna 2015 6:57 Lidovky.cz > Byznys > Média

Volební videoklip Clintonové viděl za jeden den milion diváků

Hillary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová | foto: Reuters

WASHINGTON Vzkaz Hillary Clintonové v Twitteru o kandidatuře na prezidentský úřad přeposlalo během neděle 90 000 uživatelů populární sociální sítě, její video viděl na videoserveru YouTube milion diváků a facebookovou stránku exministryně zahraničí opatřilo „lajkem“ půl milionu lidí.

„Clintonová se protweetovala, profacebookovala a proyoutubovala prvním dnem své kampaně,“ napsala agentura Reuters.

Ve videu dlouhém 138 vteřin bývalá ministryně a první dáma v neděli oznámila, že se hodlá ucházet o demokratickou nominaci na nejvyšší státní úřad. Se snahou oslovit voliče prostřednictvím sociálních sítí se Clintonová inspirovala u nynějšího prezidenta Baracka Obamy, který v roce 2008 právě díky novým komunikačním kanálům v souboji s Clintonovou bodoval a vyhrál.

Zatímco mezi demokraty Hillary Clintonova zřejmě vážnějšího soupeře mít nebude, republikánský tábor už nyní přešel do protiútoku. Uchazeč o republikánskou nominaci Ted Cruz reagoval svým vlastním videem - jeho videoklip se ptá Američanů, zda stojí o „třetí Obamův prezidentský mandát“. Naráží tak na politické dědictví nynějšího prezidenta, které Clintonová pomáhala utvářet a jež zdaleka ne každý Američan považuje za hodné následování.

Sociální sítě a masivní kampaň

Na internetu začala kolovat petice Zastavte Hillary, kterou republikáni sepsali. Podobná kampaň na Twitteru nese název Proč nevolím Hillary. Podle internetových analytiků štáb Clintonové zatím nedělá dost, aby podobným útokům na síti čelil.

Podle jiných názorů ale bývalá členka Obamovy vlády masivní kampaň v sociálních sítích nepotřebuje. Na rozdíl od řady dalších kandidátů je její jméno veřejně dostatečně známo, protože od dob prezidenta Billa Clintona, manžela Hillary, značka „Clinton“ na veřejnosti spolehlivě zabírá. Internet prý bude potřebovat hlavně k tomu, aby si ověřila správnost hlavních tezí své budoucí kampaně.

Lidovky.cz, ČTK