Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenský jazyk v českých médiích? Vondráček chce posílit vysílání ve slovenštině

Poslanec ANO Radek Vondráček (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec ANO Radek Vondráček (vpravo). | foto: MAFRA

BRATISLAVA/PRAHA Pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině v českých veřejnoprávních mediích se vyslovil předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček během pondělní návštěvy Slovenska, kam zavítal na svou první zahraniční cestu ve funkci šéfa dolní komory českého parlamentu.

„Zatímco čeština na Slovensku je běžná a děti stále češtinu mají, protože sledují pořady v televizi, tak děti v Čechách ztrácí slovenštinu. Aby mimořádné vztahy, které máme skutečně bratrské a nemají obdoby v Evropě, přetrvaly, musíme třeba i přiblížit slovenštinu českým dětem,“ řekl Vondráček novinářům po schůzce s místopředsedou slovenské Národní rady Bélou Bugárem.

Vondráček se zmínil o vysílání pořadů ve slovenštině ve veřejnoprávních českých médiích. „Nemusí to být jenom pro děti. Bavili jsme se i o různých diskusních pořadech,“ dodal.

Vondráček s Bugárem hovořili také o sérii společných česko-slovenských oslav u příležitosti kulatých výročí, která připadají na letošek. „Jsme rozhodnuti tento rok využít ve prospěch dokázání toto, že navzdory poklidnému rozvodu naše státy spolupracují takovým způsobem, že mohou být příkladem i pro ostatní státy, také v rámci Evropské unie,“ řekl Bugár.

Původně plánovaná Vondráčkova schůzka s šéfem slovenské sněmovny Andrejem Dankem byla zrušena. Dankova mluvčí to zdůvodnila zdravotními potížemi předsedy slovenské Národní rady.

Původně plánovaná Vondráčkova schůzka s šéfem slovenské sněmovny Andrejem Dankem byla zrušena. Dankova mluvčí to zdůvodnila zdravotními potížemi předsedy slovenské Národní rady.

Šéf české sněmovny se zajímal také o jednací řád slovenské sněmovny. Koalice premiéra Roberta Fica předloni navzdory kritice opozice prosadila novelu jednacího řádu, která například zavedla časový limit pro vystoupení poslanců v rozpravě a zákonodárcům zakázala používat v jednacím sálu transparenty a mobilní telefony.

Vondráček se také setkal s Kiskou a premiérem Ficem

„Minulý týden jsem všem předsedům poslaneckých klubů předal na grémiu svůj dopis, že bych rád zřídil pracovní skupinu, která by se věnovala jednacímu řádu. Dva nejmenší kluby mají 13 poslanců. Ale dva kluby v řadě případů mohou vetovat například zařazení nového bodu, jednání o třetím čtení. Mělo by se trošku vyvážit to veto, například veto tří klubů místo dvou klubů,“ řekl Vondráček.

Vondráček se setkal také se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Ficem. Oba vrcholní politici se podle Vondráčka zajímali o české prezidentské volby i o hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře nové vládě premiéra Andreje Babiše.

„Bavili jsme se o tom, že tyhle (prezidentské) volby trošičku připomínají slovenský model. Taky jsme říkali, že procenta vypadala jinak. Prezident Zeman měl větší zisk v prvním kole a větší náskok, než tomu bylo na Slovensku. Úplně to porovnávat nejde,“ řekl Vondráček v souvislosti s porovnáváním přímé volby prezidenta v Česku a na Slovensku, kde Kiska z pozice podnikatele a osoby bez zkušeností ve vysoké politice porazil v roce 2014 Fica, jenž byl původně označován za favorita.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Poslanec ANO Radek Vondráček (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Poslanec ANO Radek Vondráček (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Poslanec ANO Radek Vondráček (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....