Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku: Slovenský jazyk v českých médiích? Vondráček chce posílit vysílání ve slovenštině

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 45
  • Poslední: 20.1.2018 3:07
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Cis 16.1.2018 7:30

"děti v Čechách ztrácí slovenštinu"

- Řekne poslanec z Kroměříže...

J. Novák 16.1.2018 5:00

Se slovenštinou nemám žádný problém a nemají s ní problém ani moje děti. To nadávání na slovensky hovořící prodavače, pokladní a další lidi, kteří u nás žijí a pracují, je trapné, ubohé a přijde mi jako odporně náckovské naprosto stejně, jako urážení jakýchkoliv lidí, kteří hovoří jiným jazykem, než česky. Ještě tak před 10-15 lety jsem byl hrdý na náš národ, že je velice tolerantní k jiným národům a národnostem. Poslední dobou je mi velice často stydno až blivno z toho, jak se mnozí příslušníci našeho národa chovají k lidem z jiných zemí či lidem hovořícím jiným jazykem. Je to výraz hodně upadající úrovně kulturnosti národa, nic jiného.

P. Polak 16.1.2018 7:15

To je prece nesmysl. Od turistu pochopitelne nikdo nechce, aby umeli cesky. Pokud nekdo ale v zemi zije a pracuje nebo studuje, tak uz je to o necem jinem. Slovensti zamestnanci v Cesku mohou klidne mluvit cesky nebo treba anglicky; slovensky ovsem nerozumim a ani nejsem povinen rozumet.

To, co pisete v prvni vete, je jen Vas nazor, ktery neni relevantni. Nekdo problem ma, nekdo ne.....kazdopadne je od Slovaku zijicich v CR slusne a vhodne, pokud se nauci cesky. Vzdyt i ten Babis se naucil...

P. Polak 16.1.2018 7:16

...byt ne zcela dokonale. Ale prokazal snahu, a i to se ceni.

J. Novák 17.1.2018 1:50

Tak vy nerozumíte slovensky, jo? No, to je mi vás ovšem líto. Ale věřím, že takových trubků, jako jste vy, je asi u nás dost...

S. Landa 17.1.2018 11:28

A proč by měl rozumět? Upřímně, já mluvené slovenštině pramálo rozumím a vůbec mne to netrápí, k ničemu jí nepotřebuji.

J. Novák 18.1.2018 3:00

Máte pravdu. Já třeba také nerozumím svahilsky a vůbec mě to netrápí, protože k ničemu ji nepotřebuji. Jo, prostě dneska už neplatí, že kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem...

S. Landa 18.1.2018 13:10

Tak se shodneme. Jako Vy nemáte potřebu jezdit do Keni a komunikovat s místními, já a mnozí další nemáme potřebu jezdit do Slovenska a tudíž se snažit porozumět tamnímu jazyku. Každý z nás si žije po svém a nevidím důvod, proč by se nás nějaký vocas z ANO měl pokoušet měnit.

Jinak, to heslo přece stále platí...

J. Novák 19.1.2018 3:36

A který "vocas" z ANO se vás pokouší měnit, abyste se učil slovensky, trubko? Nic takového jsem v článku nepostřehl. Vždyť vám nic nebrání, abyste pořady, které i dnes jsou v českých TV ve slovenštině, sledoval? A, koneckonců, sukromým TV nikdo nemůže nařídit, aby dělaly něco jinak, než dělají. Je to jen na nich. Já jsem celkem spokojen, že si mohu i na českých kanálech poslechnout slovenštinu a je mi celkem jedno, co si o tom nějaký Landa myslí. Jinak máme naladěny i slovenské stanice, které, když mám chuť, sleduji. A opět: Vůbec mě to neirituje. Je to asi tak stejné, jako když mám chuť, tak si pustím film v němčině, angličtině či ruštině. A opět s tím nemám žádný problém. Proč bych měl být takový kokůket, jako jste vy, který si myslí, že jen jeho názor je ten pravý?

S. Landa 19.1.2018 11:57

Ten vocas se jmenuje Vondráček a vyslovil se pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině ve veřejnoprávních médiích z důvodu přiblížení slovenštiny (nejen) českým dětem, milý dutohlave. Ve veřejnoprávních médiích, tedy v médiích, na která jsem ze zákona nucen přispívat. Proč zmiňujete soukromé TV vážně netuším.

Ale zpět - jsem šťastný za Vaši spokojenost s nabídkou slovenského jazyka na českých kanálech, ale nevidím důvod, proč by veřejnoprávní TV měla vysílat pořady v cizím jazyce (zvláště v tak bezvýznamném).

Ona ta naše diskuze je vcelku zbytečná, protože se nic nezmění, tato prohlášení se objevují vždy po návštěvě nějakého českého politika ve Slovensku, jsou to slova jen pro slovenskou veřejnost, která je překvapená (netuším proč), že se o Slováky podstatná část Čechů nezajímá a čtvrt století po rozpadu Československa jim ani nerozumí. Ale v praxi se nestane vůbec nic. Nakonec i tu Kubalovou z Objektivu snad nakonec vyhodí...

J. Novák 20.1.2018 3:07

No, musím vás zklamat, hochu, ale veřejnoprávní TV už dávno filmy v cizích jazycích vysílá! Tak třeba si přečtěte toto: https://mediahub.cz/media/900553-ct-art-loni-preferoval-filmy-v-puvodnim-zneni

a snad pochopíte, že nejde vůbec o nic nového. Takže, hochu, brečíte sice pěkně, ale na špatném hrobě, protože to, nad čím se vztekáte, se už dávno děje. Mimochodem, k té vámi zmíněné bezvýznamnosti slovenštiny: Nedávno jsem na ČT art viděl film v původním znění a to ve finštině. Chápu, že pro vás je zcela jistě finština daleko významnějším jazykem, než slovenština, ale já to mám nastavené tak trochu jinak. :)) Je celkem známá věc, že film lze nejlépe pochopit v původním znění, protože dabingem, byť je na tak vysoké úrovni, jako je ten, který se dělá u nás, se leccos ztratí v překladu. Jinak by bylo dobře, kdybyste soudil pouze podle sebe. To, že se o Slováky nezajímáte a že jim nerozumíte, ještě zdaleka neznamená, že jste "podstatnou částí Čechů".

J. Novák 17.1.2018 1:52

A ještě něco, Polák. Takže, můj názor není relevantní, ovšem s nejvtší pravděpodobností váš zcela jistě je, že? Jste zřejmě telátko, které uznává pouze svoji volbu. Ti, kteří volí jinak, než on, jsou blbci. Jo, jak jsem vám už někde napsal jinde: Je mi vás líto, ale takových, jako vy, asi bude přibývat.

J. Nový 16.1.2018 11:59

Zkuste se nechat zaměstnat v USA s tím, že budete tvrdošíjně používat pouze komunikaci v ČR. Třeba jako prodavač, pokladní apod.

J. Novák 17.1.2018 1:49

No, dáte mi srovnání alespoň deseti slov, která jsou stejná v češtině a v angličtině? Pokud se týká srovnání češtiny a slovenštiny, tak vám takových slov během pěti minut na.eru kýbl. Stačí vám tento příklad jako doklad toho, že jste napsal chujovinu?

P. Polak 16.1.2018 4:19

At se ceske deti radeji poradne nauci anglictinu a jeste nejaky uzitecny jazyk (nemcinu, spanelstinu, francouzstinu,...).

A Slovaci zijici v CR, naucte se, prosim, cesky.....fakt nestojim o to, aby se mnou prodavaci, lekarnici, atp. v Ceske republice mluvili slovensky. Nedavno mi dokonce prislo i pisemne vyjadreni k reklamaci z ceske Alzy ve slovenstine, to uz je vrchol nezdvorilosti ze strany teto firmy....

J. Novák 16.1.2018 4:55

No, pokud ovšem chcete někoho poučovat o tom, jak má či nemá mluvit, tak byste v prvé řadě měl sám začít psát správně česky. Tohle "osekávání" spisovné češtiny o diakritiku, jak provádíte vy a vám podobní rádoby chytří, je trapné a ubohé.

P. Polak 16.1.2018 7:09

V miste, kde ziji, nemam ceskou klavesnici. Jeste neco chytreho?

J. Novák 17.1.2018 1:54

Do Peruna, to by mě tedy zajímalo, kde žijete, že se vaše klávesnice nedá nastavit na češtinu! Hele, není to spíš tím, že jste neschopný si klávesnici přepnout?

J. Nový 16.1.2018 12:00

Ta definice z vaší poslední věty sedí perfektně na vás.

J. Novák 17.1.2018 1:46

Můžete svoji "myšlenku" blíže rozvést, hochu?

J. Škodák 16.1.2018 1:04

Rada pro vysílání a retransmisi dala provozovateli televize Joj MAC TV pokutu dvě stě eur (5 500 korun) za to, že odvysílala pořad o správné výživě s českým dabingem.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/prvni-pokuta-za-cestinu-v-televiznim-vysilani-na-slovensku-plf-/zahranicni.aspx?c=A131204_121445_zahranicni_vez

R. Pavelka 15.1.2018 18:31

Moje děti tomuto jazyku nerozumí a nehodlám dělat nic pro to, aby se to změnilo. Zrovna nedávno jsem jisté prodavačce musel rázně vysvětlit, že na osmiletou dceru nebude zvyšovat hlas, když se dcera klidně ohradila, že dotyčné dámě nerozumí. Ať se děti raději učí anglicky, německy nebo rusky, to je k něčemu.

J. Novák 15.1.2018 18:21

To jako aby lidi snáz rozuměli žvatlání jeho loutkovodiče? :-P

I. Procházková 16.1.2018 3:03

Přesně tak, taky mě to hned napadlo. :-)

P. Polak 16.1.2018 4:20

Presne tak to vypada :)

J. Novák 16.1.2018 5:01

No, pokud máte na mysli to, jak hovoří Babiš česky, tak bych řekl, že hovoří česky lépe, než mnozí rodilí Češi. Ale chcete prostě být, milý jmenovče, za trapáka, tak holt se jako trapák vyjadřujete.

J. Konvičný 15.1.2018 16:03

No Vondráčku, nevím jestli si to trošku nepřehnal s tím tvrzením, že na Slovensku je čeština běžná, třeba já mám dojem, že u nás je více slovenštiny, než češtiny na Slovensku. Dole na jihu....už češtině moc nerozumí a mají problém i se svým úředním jazykem:-((!!!!

J. Bejšovec 15.1.2018 15:46

Má pravdu předseda.

K. Jež 15.1.2018 14:52

Kdo chce si pustí slovenskej program ne.

J. Nový 15.1.2018 14:23

"„Zatímco čeština na Slovensku je běžná a děti stále češtinu mají, protože sledují pořady v televizi

.

Ten Vondráček je jen hloupej nebo prostě lže?

" 4. prosince 2013 Na Slovensku v úterý padl historicky první trest za češtinu v televizním vysílání. Provozovatel televize Joj dostal pokutu za to, že odvysílal pořad Zhubni nebo přiber s českým dabingem.

Jak dnes informoval server hnonline.sk, Rada pro vysílání a retransmisi dala provozovateli televize Joj MAC TV pokutu dvě stě eur (5 500 korun) za to, že odvysílala pořad o správné výživě s českým dabingem.

Televizní show Zhubni, nebo přiber! (v originále Supersize vs Superskinny) Joj s českým dabingem uvedla 27. dubna. Licenční rada rozhodla, že tím porušila zákon omezující výskyt cizích jazyků v televizním a rozhlasovém vysílání, a sáhla k sankci, nebyl to totiž první přestupek.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Současná podoba dálničních známek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Současná podoba dálničních známek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Současná podoba dálničních známek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...