15. března 2015 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vraťte Clarksona. Fanoušci moderátora Top Gearu chtějí nasbírat milion podpisů

Moderátor Jeremy Clarkson zavítal 11. března na zápas fotbalové Ligy mistrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátor Jeremy Clarkson zavítal 11. března na zápas fotbalové Ligy mistrů... | foto: Reuters

Fanoušci televizního pořadu Top Gear po celém světě usilují o návrat moderátora Jeremyho Clarksona. Do elektronické petice se už zapojilo přes 901 tisíc lidí. Televize BBC odvolala Clarksona tento týden kvůli rvačce s producentem oblíbeného pořadu.

Signatáři petice Bring Back Clarkson (Vraťte Clarksona zpět) vyzývají britskou veřejnoprávní stanici, aby zrušila odvolání Jeremyho Clarksona z celosvětově vysílaného pořadu o autech Top Gear. Své jméno pod ní může připojit každý uživatel internetu po celém světě. Cílem petice je nasbírat milion podpisů.

Jeremy Clarkson na fotbalovém utkání mezi Chelsea Londýn a Paris St Germain.
Moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson opouští londýnské sídlo BBC. Dočasně...

BBC svého moderátora dočasně odvolala v úterý, poté, co se dostal do roztržky s producentem celosvětově sledovaného pořadu. 

K incidentu mělo dojít poté, co chtěl Clarkson po dlouhém natáčecím dni něco k jídlu. Když ale zjistil, že na místě není zařízen catering, udeřil do obličeje produkčního Tymona. Kvůli tomu se také Top Gear nebude v neděli vysílat.

SVÉRÁZNÝ MODERÁTOR

Jeremy Clarkson v pořadu Top Gear mimo jiné řekl:

  • Stávkující odboráři by se měli jít zastřelit, protože by tím společnosti udělali lepší službu než stávku.“
  • Řidiče autobusů jednou nazval „malými hitlerovskými zmetky“, když poukazoval na jejich pravomoc zavřít před dobíhajícími lidmi dveře.
  • Práci řidiče kamionu popsal následovně: „Víte co, život kamioňáka není žádná brnkačka. Řadit, řadit, srovnat zrcátko, řadit, zabít prostitutku, řadit, řadit, sehnat další prostitutku.
  • O Mexičanech prohlásil, že jsou „líní jak vši“. Až tak, „že to může zopakovat, protože si kvůli lenosti stejně nebudou stěžovat“.

Záhy po Clarksonově odvolání si na svém twitterovém účtu posteskla také jeho dcera. „Proboha, BBC, vezměte ho zpátky. Začal vařit,“ napsala na Twitter Em Clarkson.

Britská stanice uvedla, že čtyřiapadesátiletý Clarkson se na obrazovce neobjeví do té doby, než se rvačka vyšetří. Moderátor měl od svého zaměstnance dostat několik napomenutí už v minulosti, naposledy to bylo kvůli rasistickým hláškám během natáčení. V Top Gearu působil od roku 1988.

Motoristickou show Top Gear, kterou po celém světě vysílá BBC, tvoří oblíbená trojice moderátorů. Vedle Jeremyho Clarksona také Richard Hammond a James May. Sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků, show je zapsán také do Guinnessovy knihy rekordů. Britské stanici vynese každoročně přes 150 milionů liber.

rozMichaela Rozšafná

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?