Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Vtipná' Nora Fridrichová dostala křepelku

Nora Fridrichová přebírá Novinářskou křepelku, cenu pro novináře do 33 let věku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nora Fridrichová přebírá Novinářskou křepelku, cenu pro novináře do 33 let věku | foto: ČTK

HAVLÍČKŮV BROD Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2010 v Havlíčkově Brodě získal od Nadace Český literární fond Miroslav Mareš z jihlavské regionální redakce Mladé fronty Dnes (MfD). Ocenění získal za novinářskou odvahu, s níž se podle poroty podílel na zpracování citlivého tématu v kauze Budínka u Dobronína a za skvělý novinářský přístup.

Hlavní cena pro Mareše je spojena s kauzou Budínka, což je lokalita v Dobroníně na Jihlavsku. Loni v srpnu tam byly vyzvednuty kosterní lidské pozůstatky údajně patřící Němcům zavražděným na konci války. Podle některých zpráv Němce ubili Češi lopatami a motykami. Nic takovéhozatím antropologové nepotvrdili.

Čtěte také:

"Mlčení o těchto událostech není na místě," prohlásil Mareš při převzetí ocenění. Odkrytím kauzy prý chtěl zjistit, zda v Dobroníně byla zakrývána pravda, šlo mu o lidskou stránku věci, ne o potrestání viníků.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Nora Fridrichová z České televize a Ondřej Kundra z týdeníku Respekt. Fridrichová byla oceněna za výjimečné moderátorské schopnosti, kompetenci a vtip, Kundra porotu zaujal přesvědčivými politickými analýzami a investigativními texty.

Humor je stále potřebný, tvrdí Fridrichová
Fridrichová považuje za svůj největší profesní úspěch pořad 168 hodin. "Funguje pět let a je to pořad, který politici mají rádi, dokud se v nich sami neobjeví. Pokud je tam jejich politický konkurent, plácají mě po ramenou, když se tam objeví sami, je to pro ně bulvár, případně odporný bulvár," řekla Fridrichová ČTK.

Miroslav Mareš, Nora Fridrichová, Ondřej Kundra

Ocenění podle ní znamená, že humor je stále potřebný. "Kombinace tří ocenění - jedna za otevírání křivd z nedávné historie, druhá za investigativní novinářskou práci, třetí za politickou satiru - dává plastický obraz toho, v čem žijeme," dodala Fridrichová.

"Dostal jsem cenu ve skvělé společnosti," poznamenal Kundra. Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž zasedli Martina Riebauerová, Daniela Drtinová, Blahoslav Hruška, Miroslav Konvalina, Jan Punčochář, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd.

Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun. Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila počtrnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.