Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vulgarity, násilí a sex. Televize budou muset upozorňovat na nevhodné pořady

Z ohně zrozená. Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) přežije oheň z pohřební... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z ohně zrozená. Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) přežije oheň z pohřební... | foto: HBO

PRAHA Provozovatelé televizního vysílání budou muset povinně označovat pořady a filmy s nevhodným obsahem pro děti a mladistvé. Počítá s tím návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který schválila vláda.

O schválení zákona na twitteru informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Divák se po zavedení úpravy dozví nejen, pro jakou věkovou skupinu je určitý mediální obsah nevhodný, ale také to, které závadné prvky, tedy například vulgarismy, bezdůvodné násilí nebo sex, se v konkrétním pořadu vyskytují.

V Česku je zatím označování audiovizuálních děl prováděno pouze na základě dobrovolných projektů jednotlivých provozovatelů televizního vysílání, zejména České televize.

Podobné systémy klasifikace v zahraničí běžně fungují. Konkrétní piktogramy, jejichž podoba však zatím není známa, by měla navrhnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Novela vychází ze směrnice o audiovizuálních mediálních službách Evropského parlamentu. „Pro nás to znamená, že v evropských zemích můžeme pracovní postupy pro přípravu programové skladby standardizovat a automatizovat. Piktogramy a obrazové symboly, které budou povinně vkládány do televizního vysílání, aby upozornily na charakter obsahu a nevhodnost do určitého věku, se mohou automaticky vkládat do programového plánu,“ uvedl provozní ředitel dodavatele softwarových řešení pro televizní vysílání PROVYS Jan Hrdlička.

Novinka: politické obchodní sdělení

Návrh novely rovněž zpřesňuje pravidla pro zpřístupňování televizních pořadů pro osoby se sluchovým nebo zrakovým postižením. Zavádí i nové definice například politického obchodního sdělení nebo pořadu pro děti.

Ze zákona by naopak mělo zmizet ustanovení, na jehož základě Poslanecká sněmovna mohla odvolat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání jako celek. V zákoně se také zakotvují nástroje, díky kterým Rada pro rozhlasové a televizní vysílání získává aktuální informace o vlastnické struktuře a skutečných majitelích provozovatelů vysílání. Za jejich neposkytnutí bude hrozit pokuta až pět milionů korun nebo odebrání licence.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...