27. července 2015 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vydavatelství Mafra se loni přehouplo do zisku. Vydělalo 137 milionů

Anděl media centrum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anděl media centrum | foto: MAFRA

PRAHA Společnost Mafra loni hospodařila se ziskem 137,4 milionu korun po ztrátě 886,6 milionu o rok dříve. Tržby společnosti činily 2,469 miliardy korun. Vyplývá z výroční zprávy uložené ve Sbírce listin. Mafra vydává mimo jiné MF DNES, Lidové noviny a provozuje portál Lidovky.cz nebo hudební televizi Óčko.

Firma ve výroční zprávě upozornila na trvající pokles na mediálním trhu, který se projevil v mírném poklesu tržeb v distribuci a v tištěné inzerci. Na nákladové straně se projevily úspory po provedené restrukturalizaci, která zahrnovala sloučení se společnostmi AGF Media, Léko Media Group, Retail Info a Webdio. 

Rostoucím a důležitým zdrojem příjmů podle firmy zůstaly on-line aktivity.

„V roce 2015 počítáme znovu s mírným poklesem příjmů z printových médií. Větší část tohoto výpadku budeme nahrazovat z on-line aktivit. V tomto roce budeme také generovat výrazný nárůst externích tiskových zakázek,“ uvedla Mafra ve výroční zprávě. 

V letošním roce vydavatelství počítá se zlepšením výsledku hospodaření i ukazatele EBITDA.

Vlastníkem vydavatelské skupiny se předloni stala společnost Agrofert současného ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Začlenění do skupiny Mafře umožnilo soustředit se také na stranu nákladů. 

„Využitím synergií a znalostí z oblasti nákupu ze skupiny Agrofert dosáhneme i v roce 2015 zajímavé úspory jak při zajišťování základních surovin pro výrobu, tak i větší efektivitu při nakupování zcela specifických služeb,“ uvedla ve výroční zprávě.

Mafra zahrnuje tři zpravodajské deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro s celkovým zásahem 30 procent české populace. Dále vydává dvanáct pravidelných magazínů, a to týdeníky TÉMA, 5plus2 a vkládané časopisy, které jsou v MfD každý den a v LN každý pátek zdarma. 

Weby skupiny navštíví měsíčně pět milionů reálných uživatelů.

Do skupiny Mafra patří i hudební stanice ÓČKO, ÓČKO Gold a ÓČKO Expres. Součástí skupiny jsou tiskárny Mafraprint a vydavatelství Mafra Slovakia.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?