Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Andrej Čírtek za 50 milionů vydražil Mladou frontu. Prodej vydavatelství musí potvrdit soud

Sídlo vydavatelství Mladá fronta v pražských Modřanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo vydavatelství Mladá fronta v pražských Modřanech. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, bylo vydraženo za 50,1 milionu korun agenturou PP Partners podnikatele Andreje Čírtka. V elektronické aukci zvítězil nad vydavatelstvím A11 Aleše Zavorala. Uvedl to server Info.cz, kterému to obě firmy potvrdily. Výslednou cenu zveřejnila na svém webu dražební společnosti Gaute. Prodej zájemci, který předložil nejvyšší nabídku, musí potvrdit insolvenční soud, který má jednat ve čtvrtek v Českých Budějovicích.

Vyvolávací cena byla 36 milionů korun a minimální příhoz pak 100 tisíc Kč. Podnik vydávající například týdeník Euro se prodává očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu.

„Potvrzuji, že společnost PP Partners Prague podala v dnešní aukci na prodej běžícího podniku dlužníka Mladá fronta v rámci insolvenčního řízení nejvyšší nabídku,“ uvedl pro Info.cz podnikatel.

Čírtek působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada, která dřív o Mladou frontu projevila zájem. Podle dřívějších informací se o vydavatelství zajímaly i Czech News Center, CPI Group nebo mediální podnikatel Jaromír Soukup.

Na nového majitele přejdou všechny autorské kontrakty, ochranné známky a celé portfolio titulů. V insolvenčním řízení s vydavatelstvím se s pohledávkami přihlásilo více než 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Pohledávky by měly být hrazeny z výnosu aukce.

Vlajkovou lodí vydavatelství je týdeník Euro a portál Euro.cz. Spolu s týdeníkem Euro vychází také Top speciály, lifestylové magazíny Esence a Hipster. Divize Online provozuje rovněž ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných online titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových knižních titulů pro širokou veřejnost a odborníky ve zdravotnictví. Portfolio vydavatelství doplňují auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík a časopis Tečka pro děti od šesti let.

Majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů. Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat. „Hospodářská situace se sice během posledních třech roků zlepšovala, ale přibližně 20 milionů korun, které jsme loni na podzim potřebovali na provoz, jsme už v neměli,“ řekl nedávno Novotný webu Info.cz.

Hospodaření Mladé fronty se podle údajů v obchodním rejstříku dlouhodobě pohybovalo v červených číslech, mírný zisk společnost naposledy vykázala v letech 2004 až 2007. Obrat firmy kolísal, pohyboval se v řádu vyšších stamilionů korun, například v roce 2016 to byla téměř miliarda, předloni ale už jen téměř 500 milionů korun. V roce 2018 pak Mladá fronta vykázala více než dvacetimilionovou ztrátu.

V současné situaci se Mladá fronta potýká s dalším výrazným propadem tržeb, a to v řádu desítek procent. V letošním prvním pololetí vykázala podle Novotného tržby zhruba 81 milionů korun.

Mladá fronta prodala několik titulů, ztrátu vykazuje řadu let

Vizitka vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta (MF):

  • Vydavatelství a nakladatelství navázalo na činnost předlistopadové organizace, která vydávala mimo jiné deník Mladá fronta. Se současnou Mladou frontou Dnes nemá nic společného. V nedávné minulosti Mladá fronta vedle knižních titulů vydávala i řadu známých časopisů (včetně tradičních dětských titulů Sluníčko nebo Mateřídouška) nebo ekonomický deník E15. Nyní je jejím nejznámějším titulem ekonomický týdeník Euro, provozuje také portál Euro.cz.
  • V nabídce současné Mladé fronty nechybějí auto-moto, hobby nebo lifestylové magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti nabízí časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík nebo časopis Tečka pro děti od šesti let. Divize Online provozuje rovněž ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných on-line titulů. Před letošním útlumem činnosti Mladá fronta ve své knižní divizi uváděla na trh kolem 250 titulů, a to jak pro širokou veřejnost, tak pro odborníky ve zdravotnictví.
  • V minulosti byla mediální nabídka pražského vydavatelství širší, před čtyřmi lety ale Mladá fronta velkou část časopisů a dalších titulů prodala do rukou skupiny Czech Media Investment (CMI) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Obchod se týkal například deníku E15 a anglického E15 Weekly, dále časopisů F.O.O.D., Betynka, Maminka, For Men, Computer nebo Lidé a země. Majitel deníků Blesk a Aha získal od Mladé fronty i tituly jako Moje psychologie či Moje zdraví a řadu webů.
  • Dosavadním majitelem Mladé fronty byl podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů. Loni v prosinci v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV řekl, že by se do ČR rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Savov v rozhovoru také prohlásil, že o jeho majetek usiluje firma Czechoslovak Group. Její zástupce Michal Strnad na dotaz DVTV pouze uvedl, že se těžko může k Savovovu tvrzení vyjadřovat.
  • Dnešní elektronická aukce je důsledkem konkurzu, který byl na společnost vyhlášen letos v květnu; zástupci Mladé fronty u soudu neúspěšně navrhovali reorganizaci. V insolvenčním řízení se s pohledávkami přihlásilo více než 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Situaci zadluženého vydavatelství a nakladatelství letos v létě výrazně zkomplikovala náhlá výpověď z původního sídla v Modřanech, které podle médií ovládají lidé blízcí Savovovi.
  • Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat. "Hospodářská situace se sice během posledních třech roků zlepšovala, ale přibližně 20 milionů korun, které jsme loni na podzim potřebovali na provoz, jsme už neměli," řekl nedávno Novotný webu Info.cz.
  • Hospodaření Mladé fronty se podle údajů v obchodním rejstříku dlouhodobě pohybovalo v červených číslech, mírný zisk společnost naposledy vykázala v letech 2004 až 2007. Obrat firmy kolísal, pohyboval se v řádu vyšších stamilionů korun, například v roce 2016 to byla téměř miliarda, předloni ale už jen necelých 500 milionů korun. V roce 2018 pak Mladá fronta vykázala více než dvacetimilionovou ztrátu.
  • V současné situaci se Mladá fronta potýká s dalším výrazným propadem tržeb, a to v řádu desítek procent. V letošním prvním pololetí vykázala podle vyjádření Karla Novotného tržby zhruba 81 milionů korun.
,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!